Atopowe zapalenie skóry należy do chorób zapalnych, z którymi walczy wiele osób. Niektóre czynniki mogą nasilać objawy choroby. Co zaostrza przebieg AZS? Na co powinien uważać atopik?
AZS – atopowe zapalenie skóry
Już we wczesnym dzieciństwie można wykryć AZS. Choroba ma podłoże alergiczne. Bardzo często jest przekazywana genetycznie. Jej występowanie u któregoś z rodziców dziecka, zwiększa ryzyko jej rozwoju. Zdarzają się przypadki, że atopowe zapalenie skóry ustępuje, jednak u większości, choroba towarzyszy całe życie. AZS może przerodzić się także w inne schorzenie, takie jak astma atopowa czy alergiczny nieżyt nosa. Osoby z atopią nie mają łatwego życia, ponieważ nieustannie muszą dbać o swoją podrażnioną skórę, wymagającą leczenia. Terapia atopowego zapalenia skóry polega na stosowaniu leków łagodzących pojawiające się dolegliwości oraz na systematycznej pielęgnacji skóry. Tylko w ten sposób można zredukować skutki choroby, czyli wszystkie uciążliwe objawy, które obniżają komfort codziennego życia.
Co zaostrza przebieg AZS?
Atopowe zapalenie skóry to choroba,która charakteryzuje się dokuczliwymi objawami w postaci zmian skórnych. Na podrażnionej skórze pojawia się pokrzywka, wysypka, rumień. Towarzyszy temu świąd, który wywołuje odruch drapania. Niektóre czynniki mogą nasilać oznaki chorobowe. Stan skóry pogarsza się, co tylko utrudnia jej poprawę i efektywne leczenie. Do grupy takich czynników zaliczamy stres. Stresujące sytuacje niekorzystnie wpływają na skórę, zwiększając uporczywy świąd czy pokrzywkę. Podobnie jest w przypadku gorącej wody i zbyt długich kąpieli. Atopowa skóra nie przepada za wysokimi temperaturami, zdecydowanie lepiej przyjmuje letnią wodę. Zbyt długa ekspozycja ciała na słońce może zakończyć się nasileniem zmian skórnych, dlatego atopikom odradza się korzystanie z solarium czy kilkugodzinne opalanie, tym bardziej bez filtrów przeciwsłonecznych. Szorstkie tkaniny ubrań również podrażniają wrażliwą skórę. W przypadku AZS, warto uważać na wełnę oraz inne, tego typu materiały. Delikatna bawełna będzie najlepsza dla osób chorych na atopowe zapalenie skóry. Ze względu na alergiczne podłoże choroby, z otoczenia powinno się usunąć wszelkie przedmioty, gromadzące kurz. Roztocza kurzu domowego to jeden z głównych alergenów, powodujących AZS. Im mniej go w naszym otoczeniu, tym lepiej dla zdrowej skóry. Warto często odkurzać mieszkanie oraz pozbyć się zasłon,firan czy dywanów, na których gromadzą się roztocza. Podobnie jest ze zwierzętami domowymi. Ich alergeny, takie jak sierść, ślina czy naskórek, mogą pogarszać przebieg choroby. Do substancji drażniących zaliczamy perfumy i inne substancje zapachowe. Atopicy powinni unikać perfumowanych kosmetyków, zawierających duża ilość składników chemicznych. W przypadku dzieci, pluszowe zabawki będą przeszkodą, na drodze do poprawy stanu skóry. Podobnie jak w temacie firan czy zasłon, to źródło roztoczy kurzu domowego. Wtedy albo pozbywamy się zabawek, albo regularnie je pierzemy, by ograniczyć ilość alergenów w otoczeniu dziecka.
Atopik musi uważać na wiele aspektów codziennego życia. Otoczenie wolne od alergenów, a przynajmniej ograniczenie ekspozycji na nie, pozwoli lepiej zadbać o skórę. Objawy atopowego zapalenia skóry na pewno nie będą tak uciążliwe, jeśli chory będą unikać czynników, nasilających zmiany skórne.
Katarzyna Antos