alergie skórne

Alergie skórne to problem wielu osób na całym świecie. Wiele czynników przyczynia się powstania alergicznych zmian na ciele. Co wywołuje alergie skórne?

Alergie skórne

Uczulenia objawiające się na ciele są bardzo uciążliwe, ponieważ pozostawiają widoczny ślad. Osoby uczulone bardzo często popadają z tego powodu w kompleksy, dotyczące wyglądu. Wysypka skórna, rumień czy łuszcząca się skóra nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie. Alergiom skórnym towarzyszyć może świąd. Uczucie swędzenia niekiedy jest tak silne, że alergicy drapią swoje ciało, doprowadzając do głębokich i trudno gojących się ran. Ponadto takie czynniki jak stres czy nasłonecznienie,mogą nasilać zmiany skórne,powstałe na skutek alergii. Lista alergenów nie ma końca,jednak postanowiliśmy skupić się na tym, co wywołuje alergie skórne najczęściej.

Kosmetyki

Uwielbiamy kosmetyki, które pomagają w pielęgnacji ciała i zachowaniu jego czystości. Substancje zawarte w produktach kosmetycznych, nawet te naturalne,mogą mieć silne działanie alergizujące. Wyciągi roślinne, kwasy czy chemiczne dodatki takie jak środki zapachowe czy barwniki, bardzo często uczulają, szczególnie skórę wrażliwą. Użycie nowego kremy czy perfum, może więc zakończyć się wysypką skórną. Dla alergików,polecamy kosmetyki hipoalergiczne, które są wolne od sztucznych związków i tym samym bezpieczniejsze dla skóry.

Środki piorące

Proszek do prania, płyn czy inne środki piorące równie dobrze mogą uczulać. To chemiczne produkty, które są pełne substancji zapachowych i innych związków. Najczęstszym objawem alergii skórnej na środki piorące jest pokrzywka, świąd oraz rumień. W takiej sytuacji, należy zmienić proszek do prania, na bardziej łagodny czy ekologiczny.

Metale

Alergie skórne to w większości uczulenia kontaktowe. Alergiczna skóra niekiedy reaguje na nikiel. To popularny metal, wykorzystywany w szeroko pojętym przemyśle. Znajdziemy go w składzie biżuterii, ubrań czy akcesoriów domowych. Kontakt z tym pierwiastkiem skutkuje pojawieniem się zmian skórnych, w postaci bąbli czy wysypki. Osoby uczulone powinny wybierać przedmioty wolne od niklu, których coraz więcej na rynku.

Leki

alergieLeki, także te dość popularne, jak aspiryna, znajdziemy na liście alergenów skórnych. Organizm może zareagować na przyjęte środki farmakologiczne inaczej, niż byśmy oczekiwali. Objawy tego typu uczulenia są widoczne na skórze w formie drobnej wysypki, która zwykle zlokalizowana jest na placach czy klatce piersiowej. Wrażliwym na działanie danego leku, pozostaje zażywanie innych specyfików, wolnych od uczulających związków.

Katarzyna Antos