alergia skórna

Alergia skórna to nie tylko uczulenie na kosmetyki czy rośliny. Także przedmioty codziennego użytku stanowią zagrożenie dla alergika. Uważaj na ręczniki i pościel – tekstylia również mogą uczulać!

Alergia skórna

Uczulenia skórne to specyficzny rodzaj alergii, który objawia się na naszej skórze. Zwykle do reakcji alergicznych dochodzi przez kontakt z danym alergenem. Ludzki organizm różne reaguje na dane czynniki. Nawet słońce czy woda mogą być powodem nieprzyjemnych reakcji skórnych, takich jak pokrzywka, rumień czy wysypka. Alergia skórna może pojawić się nagle, racząc nas zmianami skórnymi czy innymi dolegliwościami. Leczenie tego typu uczuleń polega głównie na aplikacji miejscowych leków w formie maści czy kremów oraz innych środków przeciwhistaminowych.

Uważaj na ręczniki i pościel

Mogłoby się wydawać, że nasza pościel czy ręczniki, nie stanowią żadnego zagrożenia. Niestety w przypadku alergików wygląda to nieco inaczej. Na tekstyliach osiadają się roztocza kurzu domowego, które powodują nie tylko alergie wziewne, ale także zmiany skórne na ciele. Sam materiał pościeli czy ręczników ma ogromne znaczenie. Niektóre tkaniny, szczególnie te syntetyczne, mogą uczulać. Osoby z wrażliwą skórą alergiczną nie powinny wybierać sztucznych tworzyw. Zbyt szorstki ręcznik podrażni skórę i nasili zmiany, które towarzyszą przy atopowym zapaleniu skóry. Problem alergii skórnej dotyczyć może środków piorących, które stosujemy. Wypranie pościeli w nowym proszku czy płynie może zakończyć się nieatrakcyjną wysypką skórną. Nie bez powodu, do prania pościeli małych dzieci, zaleca się tylko i wyłącznie delikatne proszki czy produkty hipoalergiczne. Przyczyna objawów alergii bywa także wypełnienie pościeli. Pierze jest silnym alergenem, więc spanie w takiej pościeli będzie skutkowało kichaniem czy swędzeniem skóry.

Jaką pościel i ręczniki wybrać?

poscielAlergik musi dokonać właściwego wyboru pościeli i ręczników, biorąc po uwagę kilka czynników. Pościel powinna być wykonana z przewiewnych i naturalnych tkanin, najlepiej z bawełny. Zapomnijmy o sztucznych materiałach. W skalpach są dostępne antyalergiczne poduszki i kołdry, które zapewnią nam spokojny i zdrowy sen, bez obaw o oznaki alergii skórnej. Przyjemne w dotyku, delikatne tkaniny nie podrażnią wrażliwej skóry. To samo dotyczy ręczników. Czasem warto zapłacić więcej, inwestując w wysokiej jakości produkty hipoalergiczne, które są przeznaczone dla osób z alergią. Do prania naszych tekstyliów również używajmy hipoalergicznych środków. W tym celu sprawdzą się także ekologiczne środki piorące, które z powodzeniem znajdziemy w sklepach.

Katarzyna Antos