chemia w kosmetykach

Kosmetyki mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, która różnie reaguje na ich składniki.  Niektóre z substancji nie służą wrażliwej skórze, szczególnie dzieci. Jak szkodzi nam chemia w kosmetykach? Czego warto unikać?

Ile czego w kosmetykach?

Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami. Zwracamy uwagę na skład produktów. Z kosmetykami bywa różnie. Na rynku jest ich mnóstwo. Niekiedy skład nic nam nie mówi, choć wrażliwcy unikają wszelkich alkoholi czy SLS-ów. Producent ma obowiązek poinformować nas na opakowaniu, jakie składniki oraz w jakich ilościach, zawiera dany produkt. Przyjęło się, że im krótszy skład, tym lepiej dla naszej skóry. Modne są kosmetyki naturalne, które zawierają roślinne wyciągi, ale i te nie każdemu służą.

Substancje zapachowe

Pięknie pachnące kosmetyki nie są odpowiednie dla dzieci. Wszelkie substancje zapachowe obecne w ich składzie mogą podrażniać delikatną skórę dziecka, tym bardziej alergika. Intensywny zapach może drażnić drogi oddechowe. Astmatycy nie powinni używać zapachowych produktów. Substancje tego typ często kryją się pod ogólnymi nazwami. Na takie oznaczenia warto zwrócić uwagę. Kosmetyki bezzapachowe zwykle będą miały takową informację na opakowaniu.

SLS i SLES

Laurylosiarczany sodu to chemiczne związki, które mają właściwości odtłuszczające i myjące. W kosmetykach pełnią także funkcję pieniącą. Coraz więcej producentów rezygnuje z ich użycia, zaznaczając, że dany kosmetyk jest wolny od substancji typu SLS. Taka chemia nie służy skórze alergicznej. Może przyczynić się do rozwoju atopowego zapalenia skóry, wysypki czy świądu. Powoduje także nadmierne przesuszenie skóry, dlatego w kosmetykach dla dzieci nie powinno być tych substancji.

Parabeny

Parabeny to koło laurylosiarczanów szkodliwe związki chemiczne, obecne w kosmetykach. Dzięki nim kosmetyki mogą być dłużej stosowane. Niestety parabeny powodują podrażnienia skórne, mogą działać rakotwórczo. Po ich zastosowaniu na skórze może pojawić się stan zapalny, pokrzywka czy egzema. W niektórych krajach obowiązuje zakaz wykorzystania parabenów w produkcji kosmetyków.

Glikole

chemia w kosmetykachGlikole są rozpuszczalnikami. Co ciekawe, glikol znajdziemy nie tylko w produktach kosmetycznych, ale np. w płynie chłodniczym. Wpływają na odporność  skórę.  Są odpowiedzialne za reakcje alergiczne, podrażnienia i stan zapalny. Nie powinny stosować je kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Katarzyna Antos