Bariera ochronna skóry stanowi niezwykle ważny element naszego ciała. Każde uszkodzenie skóry czy stan zapalny powoduje spadek jej działania. Co warto wiedzieć na jej temat?
Skóra pod lupą
Skóra odgrywa dużą rolę w naszym zdrowiu. Zdrowe ciało zapewnia nam nie tylko dobre samopoczucie. Skóra zajmuje dużą powierzchnię naszego ciała. Cechuje się wrażliwością. Składa się z kilku warstw, które tworzą spójną strukturę. Naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna to elementy składowe, które pełnią różne funkcje. Zarówno zewnętrzna jak i pozostałe warstwy skóry są narażone na działanie różnych czynników. Uszkodzona skóra traci swój zdrowy wygląd i wymaga regeneracji.
Bariera ochronna skóry
Bariera ochronna to jedna z najważniejszych funkcji skóry. Nasze ciało tworzy tarczę ochronną pomiędzy suchym powietrzem a naturalnym środowiskiem skóry. Zachowując ją, prezentuje się zdrowo i pięknie, co widać w jej wyglądzie. Bariera ochronna skóry znajduje się w warstwie rogowej, czyli zewnętrznej części naskórka. Tworzą ją specjalne tłuszcze i lipidy. Skóra jest narażona na działanie czynników, które uszkadzają jej naturalną barierę. Ma to miejsce w przypadku chorób skórnych takich jak atopowe zapalenie skóry, alergii skórnych czy innych reakcji ciała.
Odbudowa bariery ochronnej skóry
Odbudowanie bariery ochronnej jest złożonym procesem, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji, cierpliwości i czasu. Środki nawilżające mogą obniżać funkcję ochronną, ponieważ ich zadaniem jest głównie nawilżanie. Działanie naprawcze wykazują lipidy, dlatego tak często słyszy się o warstwie lipidowej, przy okazji preparatów do pielęgnacji skóry. Stan zapalny towarzyszący przy atopii czy innej alergii może prowadzić do szybszego starzenia się skóry i zmniejszenia jej funkcji. Z nieprawidłowym funkcjonowaniem bariery skóry jest także związana łuszczyca czy trądzik.
Czynniki osłabiające barierę ochronną skóry
Do czynników osłabiających barierę ochrona skóry możemy zaliczyć wszystkie czynniki środowiskowe, leki czy produkty chemiczne. Skrajne temperatury działaj na skórę niekorzystnie, tak samo jak nadmierne promieniowanie słoneczne. Stres, wahania hormonów czy niewłaściwe składniki kosmetyków to także przyczyny osłabienia ochrony skóry. Ważny jest dobór właściwych produktów pielęgnacyjnych oraz aspektów naszego otoczenia. Odpowiednie warunki sprzyjają zdrowiu skóry oraz pełnego działania bariery ochronnej.
Katarzyna Antos