Interpretacja wyników

Oceniając wynik, należy zwrócić uwagę na godzinę pomiaru i ewentualne podanie leków rozszerzających oskrzela. Obok wartości pomiaru PEF chory powinien zapisywać jego okoliczności. Jeśli wartość parametru podlega dużym fluktuacjom, oznacza to, iż doszło do pogorszenia drożności oskrzeli.

Zmienna wartość parametru PEF

U osób zdrowych obserwuje się dobowe wahania parametru PEF, ale zazwyczaj różnica nie przekracza 15%. U astmatyków w okresie zaostrzeń wahania przekraczają 20%. Im większa różnica, w tym gorszej kondycji znajdują się oskrzela pacjenta. Wśród czynników zmniejszających wartość PEF wymienia się: obturację w astmie, zwężenie tchawicy, nowotwór uciskający oskrzela, włóknienie płuc, zmiany w opłucnej, nieprawidłową budowę klatki piersiowej.

Obturacja czy restrykcja?

W celu ustalenia przyczyny zmniejszenia PEF należy przeprowadzić szczegółowe badania. W rozpoznaniu charakteru zmiany – restrykcja czy obturacja – niezwykle istotną rolę odgrywa spirometria.

III Światowy Dzień Spirometrii

W dniach 10-20 września 2014 roku będziemy obchodzili w Polsce III Światowy Dzień Spirometrii. Akcja została zainicjowana przez European Respiratory Society oraz European Lung Fundation, koordynuje ją Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP. Celem III Światowych Dni Spirometrii jest zwrócenie uwagi Polaków na choroby płuc.

Osoby kaszlące, palące tytoń i odczuwające duszności zapraszamy do zapoznania się z listą placówek dostępną pod adresem www.astma-alergia-pochp.pl/index.php?option=com_xformsdisplayrecords&view=list&Itemid=51 , które będą czynnie uczestniczyły w obchodach III Światowego Dnia Spirometrii. Potencjalnych pacjentów, którzy nie znaleźli gabinetu w swojej okolicy, zachęcamy do regularnego odwiedzania powyższej strony. Lista placówek jest systematycznie aktualizowana.

badania spirometryczne

badania spirometryczne