W dniach 10-20 września 2014 roku będziemy obchodzili w Polsce III Światowy Dzień Spirometrii. Akcja została zainicjowana przez European Respiratory Society oraz European Lung Fundation, koordynuje ją Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP. Celem III Światowych Dni Spirometrii jest zwrócenie uwagi Polaków na choroby płuc.

Tę edycję Dni Spirometrii poświęcono wpływowi zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. Jakość powietrza, którym oddychamy, stanowi motyw III Światowych Dni Spirometrii. Kampania „Zdrowe płuca dla życia” jest prowadzona pod hasłem: „Oddychaj czystym powietrzem”.

badania spirometryczne

III Światowy Dzień Spirometrii stanowi doskonałą okazję do zbadania płuc i przeprowadzenia standardowego badania spirometrycznego. Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP zachęca lekarzy, pielęgniarki i techników do czynnego uczestnictwa w akcji. Osoby, które pragną włączyć się w obchody Dni Spirometrii, mogą zgłosić swoją placówkę, wypełniając formularz na stronie internetowej www.astma-alergia-pochp.pl/index.php?option=com_forme&Itemid=58 . Przystępując do akcji, deklarujemy, iż pacjenci, którzy zgłoszą się do gabinetu, zostaną poddani bezpłatnym badaniom spirometrycznym. Badania należy przeprowadzić na certyfikowanym sprzęcie, przestrzegając zaleceń Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Osoby kaszlące, palące tytoń i odczuwające duszności zapraszamy do zapoznania się z listą placówek dostępną pod adresem www.astma-alergia-pochp.pl/index.php?option=com_xformsdisplayrecords&view=list&Itemid=51 , które będą czynnie uczestniczyły w obchodach III Światowego Dnia Spirometrii. Potencjalnych pacjentów, którzy nie znaleźli gabinetu w swojej okolicy, zachęcamy do regularnego odwiedzania powyższej strony. Lista placówek jest systematycznie aktualizowana.

Badanie spirometryczne pozwala w bezbolesny sposób określić stan układu oddechowego. Podczas wizyty u specjalisty należy wypełnić ankietę. Wraz z wynikiem badań zostanie nam wręczony list do doktora, opisujący ewentualne problemy zdrowotne.

Organizacje takie jak Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Wojskowy Instytut Medyczny oraz Narodowy Fundusz Zdrowia objęły patronatem III Światowy Dzień Spirometrii.

badania spirometryczne