Choroba jaką jest atopowe zapalenie skóry to niezwykle trudne w leczeniu schorzenie. Tak naprawdę atopia może dotknąć każdego. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaków.
Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry to zdecydowanie jedna z chorób naszych czasów, błędnie określana jako alergia. Schorzenie może mieć podłoże alergiczne, co na ogół ma miejsce. Jednak nazywanie jej alergią jest niepoprawne z punktu widzenia medycznego. Atopia to dermatoza, która objawia się na skórze licznymi zmianami. Choroba jest nieprzewidywalna i trudna w leczeniu. Zmiany skórne mogą nawracać, co jest uciążliwe dla pacjentów.
Atopowe zapalenie skóry u niemowlaków
Atopowe zapalenie skóry u niemowlaków to dość często diagnozowana choroba. Niewykształcona i wrażliwa skóra jest narażona na działanie różnych czynników. Choroba miewa także podłoże genetyczne. Więc rodzice niekiedy obciążają malucha genami chorobowymi. Zwykle atopowe zapalenie skóry pojawia się po ukończeniu trzeciego miesiąca życia dziecka. Osoba dotknięta atopią wcale nie musi chorować całe swoje życie. W przypadku niemowląt, atopowe zapalenie skóry trwa niekiedy kilka miesięcy, po czym objawy ustają. Skóra atopowa wymaga leczenia, bez względu na wiek pacjenta. U niemowlaków sytuacja jest o tyle istotna, że niedojrzała skóra jest niesamowicie delikatna i wrażliwa. Pielęgnacja jej i ochrona to zatem ważne kwestie, o których rodzice nie mogą zapominać. Przy atopii pojawia się świąd, co wzmaga swędzenie u maluszków i tworzy błędne koło choroby. Uszkodzona i podrażniona skóra jest bardziej podatna na działanie alergenów, co dodatkowo zaostrza świąd i obrzęk. W niektórych przypadkach zachorowań u niemowlaków, AZS może utrzymywać się w wieku dziecięcym i dorosłym.
Atopowe zapalenie skóry – pielęgnacja i leczenie
Atopię mogą wywołać alergeny pokarmowe. W przypadku niemowlaków to jedna z częstych przyczyn choroby. Mleko matki czy jej dieta ma wpływ na zachowanie organizmu dziecka. W pokarmie matki mogą znaleźć się alergeny, których dziecko nie będzie tolerowało. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaków można leczyć za pomocą diety eliminacyjnej. Rezygnacja z uczulających produktów może poskutkować poprawą wyglądu skóry. Wraz z leczeniem niezbędna jest pielęgnacja produktami, przeznaczonymi do skóry alergicznej i atopowej. Nawet po wyleczeniu choroby warto praktykować tego typu zabiegi, ponieważ skóra pozostaje sucha. Kosmetyki dla atopików pomagają zregenerować skórę i odzyskać jej zdrowy wygląd.
Katarzyna Antos