leki

Atopowe zapalenie skóry spędza sen z powiek niejednej osobie. Niestety jest chorobą nieuleczalna, więc jej dolegliwości, możemy niwelować jedynie doraźnie. Na czym polega leczenie objawowe atopii?

Atopowe zapalenie skóry

Atopia wpływa nie tylko na sam wygląd i samopoczucie chorego, ale na jego najbliższych oraz otoczenie. Osoby chore na atopowe zapalenie skóry, często spotykają się z falami dyskryminacji czy wyśmiania. Chora skóra charakteryzuje się wieloma objawami, takimi jak pokrzywka, wysypka czy rumień, którym towarzyszyć może świąd. Zaczerwienienia skóra bywa obiektem drwin ze strony społeczeństwa. Atopowe zapalenie skóry wymaga odpowiedniego leczenia. Podrażniona skóra, pozbawiona bariery ochronnej jest narażona na działanie szkodliwych czynników, dlatego właściwe środki, mogą pomóc w jej szybszej regeneracji i ochronie.

Leczenie objawowe

Choroba taka jak atopowe zapalenie skóry jest trudna w leczeniu. Przez przewlekłą formę, dokuczliwe objawy mogą powracać. Atopia towarzyszy choremu przez całe życie. Na uciążliwe objawy nie ma takiego lekarstwa, które pozwoliłoby pozbyć się ich raz na zawsze. Terapia lecznicza oparta jest więc na stosowaniu środków, które działają na konkretne objawy, w postaci atopowych zmian skórnych.

Preparaty natłuszczające

Skóra atopowa jest sucha, więc wymaga odpowiedniego natłuszczenia i nawilżenia. Do wrażliwej skóry najlepiej stosować takie substancje naturalne jak olej z pestek moreli czy masło Shea. Tego typu preparaty natłuszczające powinno się aplikować każdorazowo po wyjściu z basenu, morza czy spod prysznica.

Dermokosmetyki

Dermokosmetyki to także element leczenia objawowego. Właściwie dobrane kosmetyki niwelują świąd, łagodzą stan zapalny i zmniejszają rumień skóry. W efekcie wygląda ona lepiej i szybciej się goi. Dermokosmetyki powinny mieć w składzie substancje przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwalergiczne. Muszą być bezpieczne dla wrażliwej skóry atopowej. Zwykle są dostępne w aptekach.

Chłodny prysznic

Prysznic to doskonały lek na uporczywy świąd, który wywołuje odruch drapania skóry. Daje skórze chwilowe poczucie ulgi. Zmniejsza także rumień. Chłodny prysznic jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż gorąca kąpiel, która może wywołać zupełnie odwrotny efekt na skórze.

Sterydy

Kortykosteroidy, czyli maści oraz kremy sterydowe pomagają w leczeniu objawów atopowego zapalenia skóry. Zmniejszają obrzęk i redukują powstałe zmiany skórne, takie jak wysypka czy rumień. Zbyt często stosowane, wywołują skutki uboczne, dlatego należy przyjmować je pod stałą kontrolą lekarza, w odpowiednio dostosowanych do przypadku dawkach.leczenie objawowe

Leki przeciwhistaminowe

Tego typu leki są wykorzystywane w leczeniu wszelkich alergii. Mają za zadnie uspokoić skórę i zminimalizować dokuczliwy świąd. Najlepsze efekty wykazują leki przeciwhistaminowe, podawane na noc. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza.

Katarzyna Antos