Dolegliwości wieku dziecięcego często są związane z nadwrażliwością, oraz niepełnym jeszcze rozwojem wszystkich funkcji organizmu u małych pacjentów. Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem przewlekłym i objawia się stanem zapalnym skóry. Towarzyszy mu silny świąd, zaczerwienienia oraz zmiany skórne a także zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego. AZS najczęściej dotyka osób rasy białej, w niemal połowie przypadków choroba rozwija się w pierwszych 6 miesiącach życia, jedynie jedna dziesiąta zachorowań ma miejsce w okresie od 6 – 20 lat.
W jakim wieku występuje.
Tym niemniej atopowe zapalenie skóry może się ujawnić w każdym wieku, co istotne – objawy mogą mieć różne nasilenie, w zależności od pacjenta oraz uwarunkowań genetyczno – środowiskowych. Jeśli chodzi o AZS w wieku niemowlęcym do najczęstszych symptomów należą zmiany skórne (takie jak strupy, grudki, nadżerki, zaczerwienienia), występujące głównie na policzkach, czole, skórze głowy. W cięższym przebiegu zapalenia skóry mogą obejmować też inne części ciała – korpus, pośladki, ręce i nogi. Pocieszające jest jednak to, że zmiany i związany z nimi dyskomfort (świąd, pieczenie), można łagodzić za pomocą dostosowanych do potrzeb dziecka specyfików. Ponad to połowa dzieci zdrowieje do 2 roku życia. Niestety mimo wyleczenia, mali pacjenci są w późniejszym okresie bardziej narażone na innego rodzaju schorzenia atopowe. Starsze dzieci (tj. w okresie od 3 – 11 roku życia) również mogą zostać dotknięte AZS. Wtedy zmiany pojawiają się częściej na: rękach, nadgarstkach, stopach i kostkach, w zgięciach kolan i łokci, a zatem w miejscach o wzmożonej potliwości.
Zmiany skórne.
Zmiany skórne trudniej zaleczyć, częściej dochodzi także do wtórnych zakażeń bakteryjnych. AZS może na przemian zaostrzać swoje objawy, oraz „zanikać”. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza u starszych dzieci i młodzieży. Skóra staje się sucha, szorstka, ciemna i lekko zgrubiała, występują również tendencje do tworzenia się nacieków zapalnych, strupów (umiejscowionych głównie na twarzy, w górnej części ramion, pleców, na kończynach). Uciążliwymi objawami są każdorazowo świąd, pieczenie, bezsenność, drażliwość czy zmęczenie, należy jednak pamiętać, że choroba może mieć różny poziom nasilenia (w zależności od uwarunkowań środowiskowych, klimatycznych czy indywidualnych).