Pokrzywki są specyficzną grupą chorób skórnych. Diagnostyka pokrzywek pozwala na ich skuteczne leczenie. Tego typu alergiczne zmiany skórne mogą pojawić się niespodziewanie. Jak je właściwie rozpoznać?
Alergiczne zmiany skórne
Zmiany skórne, wywołane na drodze alergii mogą objąć różne części ciała, takie jak plecy, ręce czy twarz. Bywają uciążliwe, jeśli utrzymują się przed długi czas i występują w dość widocznych miejscach. Do najbardziej charakterystycznych objawów alergii skórnych zaliczamy pokrzywki. Tego typu dolegliwości skórne często występują razem z problemami oddechowymi, co bywa niebezpieczne dla alergików. Niekiedy wymaga pomocy lekarskiej. Właściwie rozpoznane zmiany skórne są podstawą leczenia, dlatego warto dokładnie obserwować zmiany zachodzące na skórze alergicznej.
Diagnostyka pokrzywek
Pierwotnym wykwitem pokrzywki jest bąbel pokrzywkowy, który przypomina miejsce poparzenia pokrzywami. Skóra jest widocznie zaczerwieniona. Powstaje obrzęk, coś na zasadzie podskórnego bąbla. Stan zapalny skórny może się przemieszczać po ciele. Bąble mogą pojawić się wszędzie. Pokrzywce towarzyszy uporczywy świąd a niekiedy także uczucie pieczenia skóry. Pacjent może mieć problemy z oddychaniem,ponieważ obrzęk obserwujemy także na drogach oddechowych.
Pokrzywka może pojawić się nagle, na skutek kontaktu z chemiczną substancja czy kosmetykiem. Zwykle jest widoczna na skórze przez około dobę. Jednak w niektórych sytuacjach utrzymuje się kilka dni lub nawet kilka tygodni. Wtedy mowa o pokrzywce przewlekłej. W niektórych przypadkach, oprócz typowych objawów, mogą pojawić się także bóle głowy, skurcze żołądka czy problemy z orientacją.
Pokrzywki rozpoznajemy także po czasie trwania ich objawów. Ostra pokrzywka, dość często diagnozowana trwa mniej niż 6 tygodni. Przewlekła z kolei utrzymuje się dłużej na ciele alergika. Pokrzywka może być wywołana przez leki czy dodatki do żywności. W przypadku chorób skóry, zwykle mowa o pokrzywce przewlekłej. Najczęściej występuje u osób między 30. a 40. rokiem życia.
Po zaobserwowaniu niepokojących objawów, nie tylko skórnych, najlepiej udać się do alergologa lub dermatologa. Fachowa wiedza oraz doświadczenie pozwoli im zdiagnozować pokrzywkę i zastosować odpowiednie środki, w celu wyleczenia problemu.
Katarzyna Antos