obrzęk naczynioruchowy

Alergie we współczesności są problemem dotykającym dużego odsetka populacji. Są do tego stopnia powszechne, że nadano im miano chorób cywilizacyjnych. Zmiany chorobowe w obrębie skóry zazwyczaj przybierają charakterystyczną postać. Tym niemniej – wykrycie ich źródła wcale nie musi być takie oczywiste. Alergiczne choroby skóry mogą być bowiem spowodowane zarówno przez kontakt z alergenami pokarmowymi (wewnętrznymi), jak i kontaktowymi czy wziewnymi (zewnętrznymi).

 

Alergeny kontaktowe.

Jeśli chodzi o alergeny kontaktowe, najczęściej uczulają: nikiel (obecny np. w sztucznej biżuterii, różnego rodzaju metalowych przedmiotach), chrom (składnik farb, lakierów, przedmiotów ze skóry), guma i lateks, a także różnego rodzaju substancje chemiczne zawarte w kosmetykach czy środkach czystości). Styczność z alergenem powoduje często zapalenie skóry – z czerwonymi krostkami, pęcherzykami, świądem. Zmiany te najczęściej ustępują i nie pozostawiają śladów. Przy atopowym zapaleniu skóry stan jej osłabionej kondycji jest już przewlekły. Poza podrażnieniami, świądem, łuszczeniem się czy suchością skóry istnieje także ryzyko pojawienia się : astmy oskrzelowej, nieżytu nosa, przy czym przebieg AZS zależy zarówno od czynników środowiskowych jak i genetycznych.

Pokrzywka, a alergia.

Pokrzywka to inny typ alergii skórnej, która może przybierać postać ostrą (do 6 tygodni), lub przewlekłą. Źródłem pokrzywki mogą być zarówno alergie (kontaktowe, pokarmowe), jak i ucisk ubrania, światło, ciepło, wysiłek fizyczny. Do objawów zaliczamy zaczerwienienie i świąd oraz obrzęk skóry. Niezależnie od rodzaju alergii konsultacja ze specjalistą jest zawsze pożądana. Nie tylko pomoże on wykryć źródło problemu, ale również zaordynuje właściwą terapię. Warto także pamiętać, iż skóra jest a co dzień narażona na działanie szkodliwych czynników czy to klimatycznych (zmiany temperatur, promieniowanie UV, silny wiatr, wilgoć itd.), czy środowiskowych lub cywilizacyjnych (kontakt z chemikaliami, wirusami). Stąd – działania profilaktyczne i pielęgnacyjne mają niebagatelne znaczenie.