alergia kontaktowa

Jedną z twarzy uczuleń jest alergia kontaktowa. Skóra dziecka jest wrażliwa, dlatego może dojść do podrażnień, spowodowanych kontaktem z alergenami. Co może uczulić nasze dziecko?

Alergia kontaktowa

Alergia kontaktowa jest reakcją organizmu, a właściwie mówiąc układu immunologicznego. Po zetknięciu się alergenu z białkami naskórka lub osocza, dochodzi do reakcji uczuleniowych. Zmiany skórne mogą pojawić się zaraz po kontakcie z danym alergenem, ale istnieje także duże prawdopodobieństwo, że ujawnią się dopiero za kilka dni. Wszystko zależy od stopnia działania alergenu i organizmu. W przypadku alergii kontaktowej, zmiany skórne mają zwykle postać wyprysku, którego umiejscowienie również jest zależne od działalności alergizującej substancji. Przy ostrej alergii może dojść do przewlekłego stanu zapalnego skóry. W diagnostyce takich uczuleń stosuje się testy płatkowe.

Nikiel

Nikiel to metal, który jest jednym z najczęstszych powodów uczuleń. Kontakt z nim może wywołać zaczerwienienie i świąd skóry. A przy silnej alergii kontaktowej, nawet zmiany ropne. Nikiel znajdziemy w zatrzaskach ubranek dziecięcych i suwakach. Najlepiej wybierać te, które nie mają w swoim składzie metalowych elementów.

Formaldehydy

Formaldehydy to chemiczne substancje konserwujące, które znajdziemy w kosmetykach i środkach czystości. Dzieci mają skłonność do próbowania i dotykania praktycznie wszystkiego, co się wokół nich znajduje. Dlatego środki czystości muszą być odpowiednio zabezpieczone i schowane poza zasięgiem dziecięcych rączek.  Do czyszczenia mebli bezpieczniejsze będą łagodne środki ekologiczne.

Lateks

Lateks czyli gumowe tworzywo to materiał dziecięcych smoczków i gumowych zabawek, które dzieci często biorą do ust. Lateks także jest substancją, wywołującą alergię kontaktową, dlatego dzieci alergików powinni poszukać akcesoriów i zabawek, wykonanych z innych materiałów.

Neomycyna

Neomycyna jest składnikiem antybiotyków. Małe dzieci częściej chorują, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest w pełni wykształcony. Leki są częstą przyczyną uczuleń, dlatego warto wykonać odpowiednie testy, zanim podamy dziecku dany antybiotyk.

Środki piorące

Proszki do prania oraz wszelkiego rodzaju płyny mogą uczulać. To drażniące substancje, często zbyt silne dla delikatnej, dziecięcej skóry. Do prania ubranek najmłodszych, najlepiej stosować hipoalergiczne środki piorące lub bardzo delikatne płyny czy płatki mydlane. Dzięki nim skóra pozostanie wolna od podrażnień.

Przetwarzane tekstylia

baby-887833_960_720

Kolorowe ubranka, kocyki z nadrukami czy bawione pieluszki wyglądają uroczo, ale zazwyczaj są wykonane z chemicznie i sztucznie przetwarzanych materiałów. Mogą być szkodliwe dla wrażliwego ciała dziecka. Bezpieczniejszy będzie wybór bawełny oraz jasnych kolorów. Naturalne tkaniny są polecane alergikom, ponieważ nie wywołują żadnych szkód na skórze.

Katarzyna Antos