włosy

Problemy alergiczne mogą dotyczyć skóry naszej głowy i włosów. Brak współpracy podczas układania fryzury czy dokuczliwe swędzenie ma swoją przyczynę. Jak rozpoznać dolegliwości i poradzić sobie z kłopotami na głowie?

Za dużo na głowie

Skóra naszej głowy jest narażona na działanie wielu czynników. Oprócz warunków atmosferycznych, ważną rolę odgrywają kosmetyki oraz zabiegi, które wykonujemy na włosach. Nadmierne słońce może przesuszyć i rozjaśnić nasze kosmyki, ale kosmetyki wyrządzają o wiele większą krzywdę. Skóra skłonna do podrażnień wymaga produktów delikatnych, nie zawierających alkoholu czy innych, silnie działających substancji. Osoby z alergiczną skórą muszą uważać na nowości kosmetyczne. Zwykłe testowanie, może skończyć się poważnym problemem na głowie. Podobna sytuacja wygląda przy farbowaniu włosów. Reakcje alergiczne mogą pojawić się po aplikacji kosmetyku na włosy. Zwykle objawiają się pieczeniem oraz swędzeniem. W takim wypadku należy niezwłocznie zmyć farbę i w razie potrzeby udać się do dermatologa. Dlatego też alergikom zaleca się wykonywanie wcześniejszej próby kosmetyku i informowanie fryzjera o alergii na dane składniki. Rozwiązaniem są także produkty hipoalergiczne, które pozwolą nam na bezpieczną pielęgnację włosów. Szampony czy odżywki tego typu dostaniem nie tylko w aptekach, ale również w dobrych drogeriach.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Nadmierne wydzielanie łoju powoduje, że włosy wyglądają na przetłuszczone i nieatrakcyjne. Objawia się uciążliwym swędzeniem i charakterystycznie łuszczącą się skórą. W takiej sytuacji nie ma co zwlekać, Wizyta u dermatologa będzie konieczna, jeśli nie chcemy stracić włosów, które mogą zacząć wypadać.

Sucha skóra głowy

Gdy skóra głowy swędzi, może być powodem nadmiernego przesuszenia. Wśród winnych warto szukać kosmetyków do pielęgnacji włosów. Nieodpowiednio dobrany szampon potrafi zupełnie zmienić wygląd włosów. Suche pukle będą trudne w układaniu, dlatego lepiej wybierać delikatne kosmetyki, zawierające substancje nawilżające.

Łupież

skora-glowy

Łupież to bardzo częsty problem skóry głowy. Powoduje zażenowanie i dyskomfort, gdy zostaje zauważony na naszym ubraniu i włosach. Zwalczą go specjalistyczne szampony i kuracje o które warto zapytać w aptece. Często nawet zmiana szamponu na nowy kosmetyk może wywołać uporczywy łupież.

Skóra głowy jest tak samo wymagająca jak reszta naszego ciała. Podczas pielęgnacji nie możemy jej pomijać. Alergicy muszą zwracać szczególną uwagę na skład kosmetyków, których używają zarówno do mycia jak i stylizacji włosów. Zdrowe i lśniące włosy będą prezentowały się pięknie a my szybko zapomnimy o dokuczliwym swędzeniu i innych problemach na głowie.

Katarzyna Antos