Alergia skórna jaką jest AZS może być wywołana poprzez różne czynniki, a jednym z nich są uwarunkowania genetyczne. Atopowe zapalenie skóry to choroba, która objawia się określonymi zmianami skórnymi spowodowanymi konkretnym alergenem.
Czynników drażniących może być mniej lub więcej, jednak objawy zawsze są te same – czerwone, często łuszczące się zmiany na skórze, które dodatkowo powodują swędzenie. Skórę trzeba często natłuszczać, a leczenie AZS jest żmudne, przy czym choroba bardzo często nawraca.
AZS przez geny
Okazuje się, ze AZS może być dziedziczne – naukowcy nie sprecyzowali jednak jeszcze który konkretny gen za to odpowiada. Faktem jest jednak, że jeśli na AZS cierpi któryś z rodziców, dziecko może tę chorobę „odziedziczyć”. W przypadku, jeśli na chorobę cierpi dwójka rodziców, to prawdopodobieństwo jest jeszcze większe.
Nie tylko czynniki genetyczna mają wpływ na rozwój choroby – lekarze często winią o to to, w jakim środowisku żyjemy. Zanieczyszczone powietrze oraz używanie silnych środków czyszczących i piorących również nie jest bez winy.
Aleksandra Wiktor