Coraz więcej osób skarży się na swędzącą skórę i czerwone krostki. Te niepozorne zmiany mogą stanowić objawy alergii skórnej.
Jak walczyć z uczuleniem? W przypadku alergii skórnej ogromną rolę odgrywa diagnostyka. Dopóki nie znamy winowajcy, jesteśmy bezradni, a leczenie ogranicza się do podawania preparatów łagodzących objawy.
Wśród czynników wywołujących alergie skórne wymienia się: zanieczyszczone środowisko, wysoko przetworzoną żywność, konserwanty, sztuczne barwniki, substancje zapachowe, nadużywanie antybiotyków i stres. Wyżej wspomniane elementy zaburzają funkcjonowanie układu odpornościowego. System immunologiczny niewłaściwie ocenia ryzyko. Organizm traktuje pyłek brzozy jak bakterie chorobotwórcze i tym samym przystępuje do ich eliminacji. W następstwie dochodzi do wyprysku kontaktowego, zwanego również egzemą.
U osób, które zmagają się z alergią kontaktową, powstają „uczulone” limfocyty, które uruchamiają kaskadę reakcji nasilających syntezę histaminy. Zdarza się, iż wskutek zwykłego podrażnienia skóry, np. płynem do naczyń, pojawia się wyprysk kontaktowy. Wynika on ze zmiany naturalnego odczynu skóry (lekko kwaśny) i uszkodzenia jej bariery ochronnej, co z kolei sprzyja rozwojowi stanu zapalnego. Przewlekłe zapalenie sprzyja wnikaniu alergenów kontaktowych i tym samym prowadzi do nadwrażliwości na daną substancję.