Sezon alergiczny – jak się do niego przygotować?

Okres pylenia roślin jest dla osób z nadwrażliwością niezwykle uciążliwy. Przenoszone przez wiatr ziarna drzew, grzybów oraz kwiatów intensyfikują produkcję histaminy w organizmie. W jaki sposób złagodzić objawy uczulenia? Oto kilka wskazówek.

Objawy

Alergia na pyłki zazwyczaj wiąże się z uciążliwym katarem lub wysypką. Na ciele chorego zaobserwować można niewielkie zaczerwienia lub wybroczyny, wchłaniające się po zakończeniu kontaktu z toksyczną substancją albo zażyciu leczniczego preparatu zapisanego przez lekarza. Objawem uczulenia na pyłki jest również stan podgorączkowy. W przypadku zaobserwowania tego typu dolegliwości należy zgłosić się do specjalisty. Objawy, mogą bowiem ulec nasileniu. Skrajne przypadki alergii doprowadzają do wstrząsu anafilaktycznego. Chory traci wówczas kontrolę nad swoim ciałem. Ma on ponadto problemy z oddychaniem i świadomością. W przypadku zaobserwowania wstrząsu należy niezwłocznie zawiadomić służby ratownicze.

Pomoc specjalisty

Chcąc uchronić się przed pylicą, należy skonsultować się ze specjalistą. Alergolog warszawa przepisze wówczas odpowiednie, profilaktyczne leki przeciwhistaminowe. Należy jednak pamiętać, by zgłosić się do specjalisty kilkanaście dni przed sezonem pylenia. W przypadku ewentualnych komplikacji można zdecydować się na zakup leków przeciwhistaminowych drugiej generacji. W aptece sprzedawane są one bez recepty. Leki zalecane przez alergologa należy przyjmować przez cały okres pylenia. W okresie objawów klinicznych choroby wymagana jest zazwyczaj druga konsultacja w celu prawidłowej oceny stanu zdrowia pacjenta. Nierzadko zlecane są wówczas dodatkowe zalecenia o charakterze medycznym.

Kalendarz roślin

Chcąc przygotować się do sezonu alergicznego, warto dokładnie zapoznać się z okresem pylenia poszczególnych roślin, drzew i grzybów. Kalendarz pozwoli ustalić dni, w których histamina będzie intensywnie produkowana przez ludzki organizm. Terminarz pylenia poszczególnych roślin z uwzględnieniem okresu oraz regionów Polski można bez problemu znaleźć w internecie po wpisaniu odpowiedniego hasła w wyszukiwarkę Google. Alergie zazwyczaj wywoływane są przez rośliny, występujące na terenie całego kraju. Ich lekki pyłek może być bezproblemowo przenoszony przez powietrze. W przypadku lepkich i ciężkich ziaren uczulenia nie są powszechnym zjawiskiem. Tego typu pyłek nie jest już tak łatwy w przenoszeniu. Uczulenie wywoływane jest wówczas oddziaływaniem owadów. Najpopularniejszymi roślinami, wywołującymi reakcje alergiczne są: wiechlina łąkowa, kupkówka pospolita, kostrzewa łąkowa, żyto, dąb, leszczyna, jesion, wierzba, brzoza, bylica pospolita oraz babka lancetowata. Okres pylenia rozpoczyna się w południowo-zachodniej części Polski. Kolejnym regionem rozprzestrzeniania ziaren jest północny-wschodni obszar kraju.

Chcąc uchronić się przed uciążliwymi objawami uczulenia, warto skonsultować się z alergologiem, korzystając z portalu pacjenta dostępnego na stronie CMP.med.pl. Specjalista dobierze odpowiednie preparaty, łagodzące dolegliwości wywoływane przez pyłki roślin.