Atopowe zapalenie skóry, zwane w skrócie AZS, jest problemem, z którym zmaga się spora grupa osób. Powracające zaczerwienienia, wrażliwość skóry, suchość oraz świąd to najczęstsze objawy, które mogą być dodatkowo nasilone przez alergeny znajdujące się w powietrzu.
Czym jest AZS?
Atopowe zapalenie skóry ma przede wszystkim podłoże genetyczne. W wyniku upośledzenia funkcji układu immunologicznego, odpowiedzialnego za obronę organizmu przed szkodliwymi substancjami, kontakt z alergenem uruchamia kaskadę reakcji obronnych. Niestety, system odpornościowy reaguje tak nie tylko na substancje faktycznie szkodliwe, lecz również na bezpieczne czynniki znajdujące się w otoczeniu takie jak sierść zwierząt, pyłki roślin czy kurz.
Liczba chorych wzrasta w miarę upływu czasu, na początku XX wieku z alergią zmagał się 1% ludności, obecnie problem ten dotyczy co trzeciego mieszkańca globu. Przyczynia się do tego współczesny styl życia, jak również większa liczba substancji wykorzystywanych w produkcji żywności, odzieży i przedmiotów codziennego użytku. Każda z nich stanowi potencjalny alergen.
Atopowe zapalenie skóry można zdiagnozować szybko, jeszcze między 3. a 6. miesiącem życia dziecka. U 40% dzieci atopowe zapalenie skóry mija wraz z wiekiem, u innych staje się towarzyszem na całe życie, a objawy choroby raz zanikają, by później powrócić w mniejszym lub większym nasileniu.
Objawy AZS
Głównym objawem atopowego zapalenia skóry jest nadmierna suchość naskórka. U osób dotkniętych tą przypadłością obserwuje się defekt w budowie warstwy hydrolipidowej skóry, przez co traci ona wodę. W rezultacie chorzy na AZS muszą pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry odpowiednimi dermokosmetykami. W zależności od fazy choroby – łagodna lub ostra – zmiany skórne mogą mieć różne nasilenie od wysiękowych wyprysków po suche ogniska atopowe.
Innym objawem towarzyszącym AZS jest świąd, który prowokuje chorego do drapania. Drażnienie mechaniczne jest całkowicie zakazane w przypadku pojawienia się zmian skórnych, ponieważ może prowadzić do nadkażeń bakteryjnych oraz powstania głębokich ran, które w przyszłości zamienią się w nieestetyczne blizny.
Co nasila AZS?
Zaczerwieniona, sucha skóra staje się jeszcze bardziej wrażliwa na alergeny. Wraz z przerwaniem ciągłości naskórka alergeny mogą przenikać do głębszych warstw skóry i zaostrzać przebieg choroby. W przypadku AZS alergenem może być bardzo wiele czynników, lecz szczególnie uciążliwe są te, które wirują w powietrzu: mikroorganizmy, pyłki kwiatów lub drzew, zarodniki grzybów i pleśni oraz roztocza kurzu domowego, będące niezwykle silnym alergenem.
Jak wspomóc leczenie AZS?
Atopowe zapalenie skóry ma tendencje do nawrotów, dlatego jego leczenie polega przede wszystkim na utrzymywaniu jak najdłuższego okresu remisji. Nawilżanie kremami suchej skóry to jedno, jeśli w powietrzu będą alergeny, nawet najlepszy kosmetyk nie przyniesie pożądanych rezultatów. Pomóc może oczyszczacz powietrza Airfree® E125. Ten mierzący 26 cm sprzęt skutecznie usuwa z powietrza potencjalne alergeny, toteż stanowi ciekawe rozwiązanie dla osób zmagających się ze schorzeniami o podłożu alergicznym.
W trakcie przepływu powietrza przez urządzenie, które pracuje przy użyciu technologii TSS, unicestwieniu ulegają roztocza, pyłki roślin, bakterie, zarodniki grzybów i pleśni, jak również wirusy – w tym te wywołujące grypę. W technologii TSS wykorzystuje się rdzeń ceramiczny, który znajduje się wewnątrz urządzenia. Rozgrzewa się on do temperatury 200 st. Celsjusza, dzięki czemu spala znajdujące się w zasysanym powietrzu alergeny zawierające elementy białkowe oraz mikroorganizmy potencjalnie chorobotwórcze. Tak oczyszczone powietrze jest bezpieczne dla atopików, ponieważ zmniejsza ryzyko nasilenia objawów choroby.
Oczyszczacz powietrza w leczeniu AZS
Airfree® E125 oczyszcza powietrze przez całą dobę. Nie trzeba obawiać się, że będzie to szkodliwe – oczyszczacz nie wydziela ozonu, lecz zmniejsza jego ilość – ani kosztowne. Airfree® E125 to niezwykle energooszczędne urządzenie. Pobiera tyle samo energii, ile żarówka o mocy 50W, toteż nie podwyższa rachunków za prąd do monstrualnych rozmiarów.
Jednocześnie masa oczyszczacza (poniżej 2kg) pozwala na jego łatwe przenoszenie z miejsca na miejsce. Może służyć całej rodzinie albo być stałym elementem sypialni osoby z AZS. W każdym miejscu będzie stanowił ciekawy dodatek wystroju, ponieważ jego opływowy kształt czyni z niego gadżet tak samo nowoczesny, jak technologia wykorzystana wewnątrz. Technologia Airfree® jest w pełni naturalna oraz bezpieczna dla środowiska naturalnego oraz człowieka. Oczyszczacze powietrza Airfree® są dostępne w sklepie internetowym Klima-sklep.pl
Artykuł sponsorowany