Skóra to nasz największy organ. Często na co dzień nie mamy czasu aby właściwie ją pielęgnować – pamiętając tylko o skórze twarzy czy dłoni.
Tymczasem chorobowe zmiany skórne, takie jak egzema, mogą negatywnie wpływać na jakość naszego życia.
Zmiany skórne.
Zmiany skórne mają nie tylko charakter alergiczny – przyczyną mogą być czynniki genetyczne, środowiskowe czy odpornościowe.Egzema najczęściej występuje (choć nie tylko) w okolicach twarzy, na klatce piersiowej, na łokciach, nadgarstkach, kolanach czy kostkach. Wyróżniamy różne jej rodzaje, w zależności od etiologii. Egzemy o podłożu alergicznym (czyli egzemy atopowe) mogą przybierać postać kontaktową (będącą wynikiem styczności skóry z alergenami) oraz endogenną (powstałą na skutek kontaktu organizmu z alergenami w pożywieniu, we wdychanym powietrzu). Innym rodzajem schorzenia są egzemy z podrażnienia. Każdorazowo chorobę mogą wzmagać czynniki psychiczne – jak narażenie na stres. Choć zmiany skórne to najbardziej zauważalny symptom, to objawów egzemy jest więcej. Należą do nich: intensywny i uporczywy świąd, pieczenie skóry, zmiany w jej strukturze, przesuszenie. Jak zapobiegać rozwojowi choroby?
Zapobieganie.
Przede wszystkim unikając kontaktu z alergenami oraz ze szkodliwymi czynnikami egzogennymi (dym papierosowy, detergenty, skoki temperatur), jak i endogennymi (stres). Leczenie polega głównie na stosowaniu maści z kortyzonem, leków antyhistaminowych, odczulaniu, oraz codziennej profilaktyce (odżywianiu i nawilżaniu skóry, ostrożnym dobieraniu tkanin, stosowaniu filtrów UV). Mitem jest jednak, że nie należy intensywnie uprawiać sportu. Należy tylko bardziej dbać o higienę, nie dopuszczać do przepocenia skóry.