rodzaje-wysypek-alergicznych

Na twoim ciele niespodziewanie pojawiły się czerwone bąble? Niewykluczone, iż mają one podłoże alergiczne.  Warto jednak pamiętać, iż nie wszystkie zmiany skórne świadczą o uczuleniu, niektóre z nich są wynikiem podrażnienia skóry.

Jak manifestuje się alergia skórna? U chorego zazwyczaj pojawiają się taki zmiany jak pokrzywka, wyprysk, a w przypadku atopowego zapalenia skóry naskórek jest silnie przesuszony, czemu towarzyszy uporczywy świąd.

Objawy uczulenia w większości przypadków pojawiają się tuż po bezpośrednim kontakcie skóry z alergenem, który może być np.  proszek do prania, mydło czy roślina.  Wśród czynników mogących wywołać zmiany uczuleniowe wymienia się również pokarmy i leki. W ich przypadku symptomy alergii mogą pojawić się z opóźnieniem.

Wyprysk alergiczny a nadkażenia bakteryjne

Czym jest wyprysk alergiczny i jak go rozpoznać? Czasem na skórze pojawiają się czerwone grudki, które w miarę upływu czasu pękają, a zawarta w nich wydzielina zaczyna się sączyć.  Osoby, u których występuje wyprysk alergiczny, często skarżą się na uciążliwe dolegliwości takie jak  świąd, pieczenie i szorstkość skóry.   Powodują one u chorego  powstanie odruchu drapania, co z kolei przyczynia się do przerwania ciągłości naskórka i w konsekwencji może stać się przyczyną infekcji.

 przyczyny-alergii-skornych

Rodzaje wysypek o podłożu alergicznym

Alergia skórna na ogół manifestuje się wysypką, wyróżniamy kilka rodzajów zmian,  które mogą świadczyć o uczuleniu.  Najczęściej spotykamy się z pokrzywką, jak sama nazwa wskazuje, w jej przypadku mamy do czynienia z czerwonymi, piekącymi  bąblami, które do złudzenia przypominają te po bliskim spotkaniu z liśćmi pokrzywy.  Charakterystyczne zmiany mogą obejmować swoim zasięgiem określoną część ciała, np. rękę – wówczas mówimy o alergii kontaktowej, lub całe ciało – w takiej sytuacji wiemy, iż alergen przedostał się do krwiobiegu.

Atopowe zapalenie skóry – co jest jego przyczyną?

Innym rodzajem wysypki o podłożu alergicznym jest wyprysk, któremu towarzyszy suchość i świąd skóry.  W jego przypadku mamy również do czynienia ze stanem zapalnym i pogrubieniem skóry.  W przypadku atopowe zapalenia skóry sytuacja wygląda nieco inaczej. Osoby dotknięte tą przypadłością bardzo często borykają się jednocześnie z innymi schorzeniami o podłożu alergicznym np. pyłkowicą, astmą.  Choć przyczyny AZS nie są dokładnie poznane, przypuszcza się, iż u źródeł tej przypadłości znajdują się czynniki genetyczne. W większości przypadków atopowe zapalenie skóry ujawnia się we wczesnym dzieciństwie, nie jest to jednak regułą.

Do wystąpienia objawów charakterystycznych dla alergii skórnej przyczynić mogą się czynniki takie jak: kosmetyki, leki, rośliny, biżuteria, środki czystości, ubrania, buty oraz przedmioty codziennego użytku.

Marlena