Zmiany alergiczne na skórze
Curology z Unsplash

Zmiany alergiczne na skórze lubią pojawiać się w najmniej spodziewanym momencie, tym samym destabilizując nasze plany. Nie ma nic gorszego od wysypki na dekolcie, gdy szykujemy się na bal karnawałowy, swoją studniówkę lub własny ślub. Takie niespodzianki są nie tylko uciążliwe i okropnie irytujące, ale bardzo często odbierają nam pewność siebie. Część zmian można zakryć podkładem mineralnym, ale nie zawsze jest to takie proste. Jak sobie poradzić ze zmianami alergicznymi na skórze?

Ustal przyczynę alergii i ją wyeliminuj

Walkę ze zmianami alergicznymi na skórze należy rozpocząć od ustalenia przyczyny dolegliwości. Jeśli  znasz alergen, zazwyczaj możesz go wyeliminować ze swojego życia. Alergia skórna może być reakcją na nowy kosmetyk w twojej łazience. Może to właśnie owocowy żel pod prysznic szkodzi twojej skórze? Czasem jest to kwestia zmiany proszku do prania lub płynu do płukania tkanin.  Nowy środek czystości zawiera komponent zapachowy, który uczula i powoduje wysypkę.  Kiedy indziej należy zrezygnować z ostrych przypraw, by uniknąć zmian alergicznych na skórze.

Wypij wapno

Alergia skórna często objawia się pokrzywką i zaczerwienieniem skóry. Na szczęście można złagodzić jej objawy, pijąc wapno.  Dzięki niemu alergiczne zmiany skórne szybciej znikają, a nam powraca dobry humor i koncentrację. Trudno skupić się na wykonywanej pracy, gdy skóra swędzi tak mocno, że cały czas ją drapiemy.

Weź tabletkę antyhistaminową

Leki antyhistaminowe zwalczają objawy alergii, ale nie jej podłoże. Zapobiegają one uwalnianiu histaminy lub jej łączeniu się z odpowiednimi receptorami. W rezultacie reakcja alergiczna nie występuje, co nie znaczy, że nasz układ odpornościowy uwolnił się od uczulenia.  Jego przebieg wciąż może się zaostrzać, a być jedynie maskowanym przez leki antyhistaminowe.

Zakryj zmiany podkładem mineralnym

Jeśli zmiany alergiczne pojawią się na twojej twarzy, szyi lub dekolcie, a przed tobą ważne wydarzenie, podczas którego musisz wyglądać dobrze, sięgnij po podkład mineralny w proszku. Nie zawiera on sztucznych barwników, substancji zapachowych etc., dzięki czemu nie uczula skóry. Prosty skład wolny od potencjalnych alergenów stanowi największą zaletę kosmetyków mineralnych.

Natłuszcz suchą skórę

Musisz pamiętać o tym, że gdy występuje alergia skórna, nasza zewnętrzna powłoka ciała często staje się bardzo wysuszona. Nierzadko pojawia się też dokuczliwy świąd i pieczenie. Warto to mieć na uwadze i regularnie odbudować naturalną barierę hydrolipidową naszej skóry poprzez stosowanie odpowiednich emolientów.