tatuaż

Moda na tatuaże wciąż trwa. Dziś nikogo już nie dziwią wzory wykonane na ciele. Decyzja o tatuażu to poważna sprawa, zwłaszcza w przypadku alergików. Jaki związek z alergią mają tatuaże. Czy osoby z alergicznymi problemami skórnymi mogą pozwolić sobie na tatuaż?

Alergia skórna

Skóra to nasza tarcza ochronna. Ma styczność z różnymi czynnikami zarówno wewnętrznymi jak i zewnętrznymi. Łatwo ją uszkodzić czy podrażnić. Skóra chroni nasze wnętrze. Funkcjonuje tak, dzięki różnym procesom zachodzącym w jej wnętrzu. Gdy zostają zaburzone, dochodzi do jej podrażnienia. Alergia skórna może być skutkiem kontaktu ze szkodliwą substancją, których nie brakuje w naszym środowisku. Uczulać może wszystko, dlatego osoby z wrażliwą skórą powinny uważać na nowe produkty, które wcześniej nie miały styczności z ich skórą. Uczulenie objawiać się może w różnej formie. Najczęściej na skórze pojawia się wysypka, pokrzywka, świąd czy też rumień. Zaczerwieniona skóra jest sucha, piecze i swędzi, co nie jest przyjemne dla alergika.

Tatuaż u alergika

Tatuaż to niezwykle modna forma ozdoby ciała. Jednocześnie dość bolesna i trwała, jeśli mowa o prawdziwym tatuażu, którego nie zmyjemy wodą. Do skóry wprowadza się specjalny barwnik. Wszystko przy pomocy specjalistycznych narzędzi, w profesjonalnym studio tatuażu, gdyż tylko w takim miejscu możemy mieć pewność, że zostaną zachowane wszelkie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Tatuowanie ciała jest uznawane za sztukę, ponieważ odznacza się niezwykłą precyzją, która wymaga czasu oraz cierpliwości. Tatuaż to trwała ozdoba przez tusz, który wnika do skóry i już w niej pozostaje. Z czasem może jedynie stracić swój urok w postaci intensywności barw. Do wykonywania tatuażu powinno się używać dobrej jakości barwników, które zapewniają nie tylko piękny wygląd finalny, ale przede wszystkim bezpieczeństwo dla skóry. Profesjonalny tusz będzie zawierał tlenek żelaza, sole metali czy liczne barwniki. Amatorzy wykonują tusze z wkładów długopisów czy nawet krwi, dlatego nie polecamy wykonywania tatuaży w podejrzanych warunkach.

Alergia na tatuaż dotyczy zwykle kilku barwników. Głównie chodzi o barwę żółtą i czerwoną. W zasadzie dość niewielka część populacji jest uczulona na tatuaż. Wówczas alergia dotyczy zwykle także innych barwników, nie tylko tuszy używanych w sztuce tatuażu. Winowajcą alergii może okazać się zbyt wysokie stężenie metali w danym tuszu lub ilość pigmentu. Skóra może różnie zareagować na obcy dla niej odczynnik. W przypadku uczulenia na biżuterię, warto uważać na tego typu substancje, na które ciało może reagować podobnie. Do typowych objawów zalicza się opuchlizna, świąd czy zaczerwienienie. Przy poważnym uczuleniu może dojść do bardziej niepokojących zmian skórnych, jak krwawienia czy pojawienie się pęcherzy ropnych. Wtedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który podpowie co uczynić.

alergia na tatuażZanim alergik zdecyduje się na tatuaż powinien upewnić się, czy jego skóra dobrze przyjmie tusz. W tym celu można wykonać test tuszu, choć taka metoda nie jest całkowitym wyznacznikiem. Reakcje na tusz mogą być opóźnione, dlatego osoby ze skórą alergiczną powinny dobrze przemyśleć decyzję o wykonaniu tatuażu. Skoro skóra źle reaguje na nowe substancje, długo się goi, tatuaż może tylko pogorszyć jej stan i tym samym nasze samopoczucie. Wówczas stanie się problemem a nie modną ozdobą ciała. Lepiej wykonać próbę w postaci małej kropki na skórze, niż cierpieć przez tatuaż.

Katarzyna Antos