Boże Narodzenie to dla alergików dość trudny czas. Liczba alergenów wzrasta. Pozornie zwykłe przedmioty czy dekoracje, stają się zagrożeniem dla skóry uczulonego. Święta alergika to czas, kiedy powinniśmy uważać na swoje zdrowie. Co może uczulić? Czego warto unikać?
Alergie skórne od święta
Uczulenia skórne bywają wyjątkowo uciążliwe. Zima przyczynia się do pogorszenia stanu skóry, poprzez mróz i zmiany temperatur. Więcej czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach, co także nie sprzyja wrażliwej skórze. Samo zimno może wywołać takie objawy jak rumień i pokrzywka. Skóra zaczyna swędzieć, jest sucha i wyraźnie podrażniona. W święta także inne czynniki przyczyniają się do wystąpienia reakcji alergicznych. By nie zepsuć sobie świątecznej atmosfery, zapoznajmy się z nimi wcześniej i postarajmy się ich unikać, dla dobra skóry i zdrowia oczywiście.
Szkodliwe sprzątanie
Przed świętami sprzątamy jak nigdy. Odkurzamy wszystkie kąty, pierzemy firanki i robimy przegląd szafek. Do sprzątania używamy detergentów i innych chemicznych substancji. Produkty tego typu mogą okazać się szkodliwe dla wrażliwej skóry alergicznej i układu oddechowego alergika. Alergia skórna może objawić się pokrzywką. Już same opary środków chemicznych nie służą zdrowiu. Do sprzątania najlepiej używać hipoalergicznych środków, których coraz więcej na sklepowych półkach. Także naturalne metody pomogą w walce z brudem, a na pewno nam czy bliskim nie zaszkodzą.
Choinka
Choinka to bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Bożego Narodzenia. Żywe drzewko pięknie pachnie, bowiem wydziela olejki eteryczne. Niestety po kontakcie ze skórą alergiczną, może dojść do niepokojących reakcji. Oprócz olejków, nie możemy zapomnieć o pleśni czy zarodników grzybów, znajdujących się na gałązkach. Zamiast żywej sosny czy świerku, postawmy na sztuczną, ale bezpieczniejszą choinkę. Same ozdoby choinkowe, wykonane ze sztucznych czy metalowych tworzyw, mogą stać się przyczyną alergii kontaktowej. Bombki mogą być źródłem metali ciężkich, a małe dzieci lubią brać kolorowe elementy do buzi. Brokat czy sztuczny śnieg to dekoracje, których alergik powinien unikać. Papierowe dekoracje czy te przygotowane z piernika lub masy solnej, będą nie tylko bezpieczne, ale oryginalne i ekologiczne, dla skóry jak i dla środowiska.
Gwiazdkowe prezenty
W przypadku alergika, nawet świąteczny prezent może okazać się niebezpieczny. Zestaw nowych kosmetyków może uczulić, a ręcznie robiony sweter wywołać wysypkę i uporczywy świąd. To samo dotyczy koców, poduszek, szlafroków czy pluszowych zabawek. Wybierając na prezent tekstylia, najlepiej sprawdzić czy są to naturalne materiały, bezpieczne dla alergika. Na prezent często wręczamy kwiaty. W okresie świątecznym, popularna jest poinsecja, czyli gwiazda betlejemska oraz kwiat Szlumbergera. Poinsecja wydziela trujące soki, zaś kontakt z kaktusem Bożego Narodzenia wywołać może wysypkę skórną lub zapalenie spojówek. Z pewnością nie chcemy sprawić bliskiej osobie takiego prezentu. Owoce cytrusowe oraz często wręczane najmłodszym słodycze, tylko z pozoru są niewinne. Pomarańcze czy kakao to popularne alergeny, których efektem działania może być wysypka czy rumień. Starajmy się wybierać takie prezenty, które na pewno nie zaszkodzą obdarowanym, szczególnie alergikom.
Katarzyna Antos