Sucha skóra? Poznaj jej przyczyny!

Sucha skóra? Poznaj jej przyczyny!

Zimą nasza skóra wymaga lepszej pielęgnacji. Wiele czynników wpływa na jej stan. Sucha skóra to problem wielu osób. Już dziś poznaj jej przyczyny i zacznij dbać o swoje ciało!

Sucha skóra – nie tylko zimą

Zdajemy sobie sprawę z tego, że zimą przebywamy w ciepłych pomieszczeniach. Ogrzewanie, zmiany temperatur – to wszystko niekorzystnie wpływa na stan skóry, ale nie jest główną przyczyną naszych problemów. Źródło leży w innym miejscu, które warto odnaleźć. Sucha skóra swędzi, piecze, pojawia się na niej rumień. Nie wygląda to dobrze i daje poczucie dyskomfortu. Kosmetyki nawilżające przynoszą chwilową ulgę, ale jak postaramy się wyeliminować przyczyny problemu, poczujemy znaczną różnicę.

Gorący prysznic

Gorąca woda przyjemnie rozgrzewa ciało, zwłaszcza w zimowe i mroźne dni. Niestety nie mamy dobrych wieści, dla miłośników gorących kąpieli, gdyż zbyt ciepła woda usuwa naturalny płaszcz lipidowy skóry. W rezultacie staje się sucha i skłonna do podrażnień. Zdecydowanie lepsza będzie ciepła, a nie gorąca woda i krótki prysznic, zamiast długiej kąpieli. W zimie unikajmy także zbyt częstych kąpieli. Prysznic raz dziennie wystarczy.

Geny i alergia

Skłonność do suchej skóry można odziedziczyć. Podobnie jak alergie. Jeśli nasi rodzice mieli problemy skórne, my także możemy takie mieć. Z genami nie wygramy, ale znając przyczynę, łatwiej walczyć z problemem. Przy skłonności do suchości, należy zadbać o prawidłowy poziom nawilżenia skóry. Jeśli podejrzewamy alergie skórne czy atopowe zapalenie skóry, najlepiej wybrać się do dermatologa lub alergologa, którzy po wykonaniu testów i badań, zlecą właściwe metody pielęgnacji.

Temperatura powietrza w sypialni

Zbyt wysoka temperatura powietrza sprawia, że ciało pozbywa się wody. Podczas snu pocimy się, więc skóra traci nawilżenie. Optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić nie więcej niż 18 stopni. Bardzo ważna jest także pościel. Zimą używajmy innej pościeli niż latem. Pamiętajmy, by nie przykrywać się dziesięcioma warstwami, dajmy skórze oddychać, także w nocy.

Wizyty na basenie

Woda w basenie jest chlorowana. Taki zabieg to konieczność, ponieważ chlor zabija bakterie. Szkodzi jednak naszej skórze. Po pływaniu skóra jest widocznie sucha, może być nawet podrażniona i zaczerwieniona. Regularne wizyty na basenie mogą pogorszyć stan naszej skóry, jeśli zapomnimy o każdorazowej aplikacji balsamu lub kremu nawilżającego. Zawsze zabierajmy taki kosmetyk ze sobą na basen.skóra

Twarda woda w kranie

Woda w kranie nie wszędzie jest taka, jakbyśmy tego oczekiwali. Gdy za dużo w niej niektórych substancji mineralnych, może być twarda. Skórze nie sprzyja twarda woda, ale mamy na to sposób, w postaci jednego rozwiązania. Wystarczy, że w kranie zamontujemy filtr do wody, który zatrzyma zbędne substancje.

Katarzyna Antos

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: