pokrzywka

Swędząca pokrzywka to częsta dolegliwość alergii skórnych. Jakie są przyczyny i objawy pokrzywki?

Swędząca pokrzywka

Pokrzywka może pojawić się w naszym życiu nawet kilkakrotnie. To jeden z charakterystycznych objawów alergii kontaktowej czy atopowego zapalenia skóry. Swędząca pokrzywka może wystąpić także jako reakcja na środki chemiczne. Wyróżniamy dwa rodzaje pokrzywki – ostrą i przewlekłą. Ostra to natychmiastowa reakcja na dany alergen, zaś przewlekłą może utrzymywać się nawet przez 6 tygodni. Znacznie częściej obserwujemy pokrzywkę ostrą, szczególnie u dzieci i osób dorosłych.

Przyczyny pokrzywki

Przyczyną pokrzywki są alergeny, które dla naszego okładu immunologiczne okazują się szkodliwe. Opary chemiczne, kosmetyki, pokarmy czy jad owadów błonkoskrzydłych to tylko niektóre z nich. Tego typu substancje mogą wywołać nagłą reakcję skóry w postaci pokrzywki. Taka dolegliwość to także ewentualna reakcja na działanie niektórych leków. Często trudno jest ustalić dokładną przyczynę pokrzywki. Osoby ze skłonnościami do alergii są w grupie ryzyka, co oznacza, że może wystąpić u nich tego typu zmiana skórna.

Objawy

Pokrzywka przypomina poparzenie pokrzywami. Na skórze pojawiają się bolesne bąble, które mogą obejmować duży fragment ciała. Skóra jest zaróżowiona a nawet czerwona. Stan zapalny obejmuje także obrzęk – skóra puchnie i może swędzić. To groźny objaw alergii, ponieważ obrzęk może obejmować również drogi oddechowe, utrudniając swobodne oddychanie. W takiej sytuacji powinno się zastosować odpowiednie środki medyczne. Nie warto czekać, aż pokrzywka sama zniknie, najlepiej udać się do lekarza. Przy ostrej pokrzywce objawy mogą zniknąć po kilku godzinach lub dniach, jednak w formie przewlekłej, będą nam dokuczały tygodnie. pokrzywkaAlergolog przepisze odpowiednie leki takie jak maści czy leki zmniejszające obrzęk oraz pomoże odnaleźć przyczynę problemu skórnego. Leki antyhistaminowe czy glikokortykosteroidy zniwelują pieczenie i nieatrakcyjne bąble. Skóra szybciej wróci do normalnego wyglądu a my zapomnimy o dokuczliwej pokrzywce.

Pokrzywka nie jest zwykle niebezpieczna dla zdrowia alergika, ale przy dusznościach czy wstrząsie anafilaktycznym może mu poważnie zagrozić. Osoby uczulone powinny obserwować swoje ciało i zmiany, które w nim zachodzą oraz w porę reagować na objawy alergii, nie tylko przy pokrzywce.

Katarzyna Antos