Skąd bierze się świerzb i jak sobie z nim radzić?

świerzb

Świerzb to wyjątkowo uporczywa choroba skóry, dotykająca zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Towarzyszą mu nieznośny świąd i widoczne zmiany skórne, które nie zawsze łatwo wyeliminować. Co zrobić w przypadku, gdy dojdzie do zarażenia i jak zapobiec kolejnym tego typu przypadkom w naszym otoczeniu?

Przyczyny i objawy choroby

Często zdarza się, że świerzb kojarzony jest przez społeczeństwo z kwestią nieprzestrzegania higieny osobistej lub kontaktem z brudem. W rzeczywistości ta choroba przytrafia się jednak także osobom o wyższym statusie społeczno-ekonomicznym i nie musi mieć nic wspólnego z dbałością o czystość – można się nią bowiem zarazić, przebywając w większym skupisku ludzi, zupełnie o tym nie wiedząc. Odpowiedzialny za problem jest niewidoczny gołym okiem świerzbowiec ludzki. Gdy dojdzie do zakażenia, potrzebuje 2-4 tygodni do rozwinięcia się w skórze człowieka, a objawy zarażenia mogą pozostawać przez jakiś czas niewidoczne. Kiedy już zaobserwujemy u siebie takie dolegliwości jak uciążliwy świąd oraz zmiany skórne, występujące w formie grudek, pęcherzyków czy guzków, możemy podejrzewać, że źródło problemu stanowi właśnie świerzb. Skóra najczęściej podlega zmianom w takich okolicach jak klatka piersiowa, pachy, przestrzenie międzypalcowe i narządy płciowe. Na takie objawy nie należy pozostawać obojętnym!

Sprawdzone sposoby na świerzb

W przypadku wystąpienia świerzbu zalecana jest jak najszybsza konsultacja lekarska w celu doboru najskuteczniejszej terapii i wyeliminowania chorób często mu towarzyszących, takich jak zaburzenia o podłożu immunologicznym czy problemy związane z układem nerwowym. Na skórę dotkniętą świerzbem najczęściej stosuje się żele, maści i kremy nakładane bezpośrednio na jej powierzchnię – nie tylko wykazują działanie pasożytobójcze, ale także przyczyniają się w znacznym stopniu do załagodzenia objawów. Zaleca się aplikowanie preparatów w godzinach wieczornych, co jest gwarancją zwiększenia ich skuteczności. W niektórych przypadkach podawane są ponadto środki doustne, wykazujące działanie na cały organizm. Wielu pacjentów chętnie stosuje także domowe metody radzenia sobie z problemem, jaki stanowi świerzb. Zaleca się dodawanie do kąpieli olejków eterycznych, np. herbacianego czy lawendowego. Sprawdzoną metodą na przyniesienie ulgi osobie chorej jest również przemywanie zmienionych fragmentów skóry naparami z ziół, takich jak nagietek, kminek zwyczajny czy babka wąskolistna. Należy jednak pamiętać, że tego typu domowe metody nie wykażą pełnej skuteczności bez wsparcia ze strony leków.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 457 741
© Copyright Alergie skórne 2021