Alergia
Bermix Studio z Unsplash

Każde uczulenie jest inne – zarówno jego źródło, jak i wywoływane przez nie objawy to kwestia indywidualna. Jednak mimo że z alergią każdy musi nauczyć się żyć po swojemu, warto poznać uniwersalne sposoby radzenia sobie z towarzyszącymi jej dolegliwościami. Od czego zacząć?

Najczęstsze przyczyny alergii

Podstawą walki z uczuleniem jest rozpoznanie czynnika odpowiedzialnego za uciążliwe objawy. Kiedy pojawiają się u nas katar, kichanie i zaczerwienione oczy, możemy podejrzewać, że stoi za nimi alergen, na który jesteśmy wrażliwi. O ile w przypadku alergii pokarmowych jest to dość proste, możemy mieć problem ze zlokalizowaniem rośliny, która pyli, sezonowo nas uczulając. Często nie mamy też świadomości, że źródło problemu jest stale obecne w naszym otoczeniu – tak jak w przypadku wszechobecnych roztoczy lub zwierząt domowych, które towarzyszą nam przez lata. W niektórych przypadkach do alergenów można się „przyzwyczaić”, uodparniając się na ich działanie, jednak łatwiej w ten sposób poważnie sobie zaszkodzić. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości na pewno warto poddać się testom, które pomogą nam zidentyfikować najbardziej kłopotliwe alergeny. Zwykle poddaje się im dzieci, jednak także osoby dorosły nie raz dowiedziały się z nich o problemie, którego nawet u siebie nie podejrzewały. Dlatego w przypadku osób regularnie zmagających się z objawami alergii zalecane jest wykonanie odpowiednich badań i podjęcie natychmiastowego działania.

Jak skutecznie walczyć z uczuleniem?

Najskuteczniejszym sposobem na wyeliminowanie objawów towarzyszących alergii jest oczywiście unikanie źródła dolegliwości – co w wielu przypadkach, np. uczulenia na trawy, okazuje się całkiem niemożliwe. Inną metodę stanowi odczulanie. Jest to jednak na tyle długotrwały proces, wymagający od pacjenta niezaburzonej systematyczności, że wiele osób szybko się do niego zniechęca. Jeżeli chcemy żyć w zgodzie z alergią, musimy pamiętać o przyjmowaniu leków w przypadkach, gdy stajemy się szczególnie narażeni na kontakt (nie tylko bezpośredni) ze źródłem problemu. Leki przeciwhistaminowe, takie jak Delortan, Allertec czy Claritine, doskonale radzą sobie z blokowaniem reakcji alergicznej,a  tym samym wyraźnie łagodzą objawy towarzyszące zwykle kontaktowi z problematycznym czynnikiem. Osobom, które cierpią z powodu uczulenia, zaleca się nie tylko nawilżanie śluzówki nosa i picie wapna – często proponowane im są także inhalacje, mające przynieść ulgę zmęczonemu alergią układowi oddechowemu. Alergicy ze skłonnościami do łzawienia powinni natomiast zaopatrzyć się w łagodzące i nawilżające krople do oczu, które przyniosą im szybką ulgę w każdej sytuacji.