Świerzb to wyjątkowo uporczywa choroba skóry, dotykająca zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Towarzyszą mu nieznośny świąd i widoczne zmiany skórne, które nie zawsze łatwo wyeliminować. Co zrobić w przypadku, gdy dojdzie do zarażenia i jak zapobiec kolejnym tego typu przypadkom w naszym otoczeniu?
Przyczyny i objawy choroby
Często zdarza się, że świerzb kojarzony jest przez społeczeństwo z kwestią nieprzestrzegania higieny osobistej lub kontaktem z brudem. W rzeczywistości ta choroba przytrafia się jednak także osobom o wyższym statusie społeczno-ekonomicznym i nie musi mieć nic wspólnego z dbałością o czystość – można się nią bowiem zarazić, przebywając w większym skupisku ludzi, zupełnie o tym nie wiedząc. Odpowiedzialny za problem jest niewidoczny gołym okiem świerzbowiec ludzki. Gdy dojdzie do zakażenia, potrzebuje 2-4 tygodni do rozwinięcia się w skórze człowieka, a objawy zarażenia mogą pozostawać przez jakiś czas niewidoczne. Kiedy już zaobserwujemy u siebie takie dolegliwości jak uciążliwy świąd oraz zmiany skórne, występujące w formie grudek, pęcherzyków czy guzków, możemy podejrzewać, że źródło problemu stanowi właśnie świerzb. Skóra najczęściej podlega zmianom w takich okolicach jak klatka piersiowa, pachy, przestrzenie międzypalcowe i narządy płciowe. Na takie objawy nie należy pozostawać obojętnym!
Sprawdzone sposoby na świerzb
W przypadku wystąpienia świerzbu zalecana jest jak najszybsza konsultacja lekarska w celu doboru najskuteczniejszej terapii i wyeliminowania chorób często mu towarzyszących, takich jak zaburzenia o podłożu immunologicznym czy problemy związane z układem nerwowym. Na skórę dotkniętą świerzbem najczęściej stosuje się żele, maści i kremy nakładane bezpośrednio na jej powierzchnię – nie tylko wykazują działanie pasożytobójcze, ale także przyczyniają się w znacznym stopniu do załagodzenia objawów. Zaleca się aplikowanie preparatów w godzinach wieczornych, co jest gwarancją zwiększenia ich skuteczności. W niektórych przypadkach podawane są ponadto środki doustne, wykazujące działanie na cały organizm. Wielu pacjentów chętnie stosuje także domowe metody radzenia sobie z problemem, jaki stanowi świerzb. Zaleca się dodawanie do kąpieli olejków eterycznych, np. herbacianego czy lawendowego. Sprawdzoną metodą na przyniesienie ulgi osobie chorej jest również przemywanie zmienionych fragmentów skóry naparami z ziół, takich jak nagietek, kminek zwyczajny czy babka wąskolistna. Należy jednak pamiętać, że tego typu domowe metody nie wykażą pełnej skuteczności bez wsparcia ze strony leków.