reakcje-skorne

Alergia pozostawia często ślady na skórze w postaci różnych zmian. Reakcje skórne przy alergii mogą być mniej lub bardziej bolesne.

Pokrzywka

Pokrzywka jest jedną z najczęściej pojawiających się reakcji alergicznych. Jej nazwa wywodzi się od jej wyglądu, który przypomina poparzenie pokrzywą. Podrażniona skóra charakteryzuje się bąblami i zaczerwienieniem. Może występować miejscowo lub na całym ciele. Pokrzywkę mogą wywoływać różne czynniki, także chemiczne. Alergeny przedostające się do krwiobiegu mogą wywołać reakcję na całej powierzchni naszej skóry. Często towarzyszą jej także objawy układu oddechowego. Zwykle znikają po 24 godzinach, ale w przypadku intensywnej pokrzywki warto skorzystać z pomocy medycznej w postaci zastrzyku lub innych środków farmaceutycznych.

Wysypka

Wysypka to równie popularny objaw alergii. Jej powodem mogą być kosmetyki, środki piorące, ubrania, pyłki a nawet spożywane pokarmy. Uczulać może dosłownie wszystko, więc warto zachować ostrożność. Reakcja charakteryzuje się stanem zapalnym skóry, która staje się sucha i zaczerwieniona. Może towarzyszyć jej uporczywy świąd i pieczenie. Wysypka jest częstą reakcją na zażyte farmaceutyki i kontakt z różnymi roślinami. Z takimi jak trujący bluszcz, może zakończyć się śladami na skórze, które pojawią się miejscowo lub na dużych obszarach naszego ciała. Na tego typu reakcję pomaga wypicie wapna oraz specjalne maści czy kremy, dostępne w aptekach.

Atopowe zapalenie skóry

alergia-skorna

Atopowe zapalenie skóry to najpoważniejsza reakcja alergiczna, dotycząca skóry. To niestety przewlekła choroba, której leczenie jest długotrwałe i wymagające. Jest dokuczliwe szczególnie w przypadku dzieci, ponieważ powoduje swędzenie i pieczenie skóry. Rozdrapane rany trudno się goją i mogą zostawiać nieestetyczne ślady na skórze. Schorzenie bardzo często występuje wraz z pokrzywką, astmą lub katarem, co dodatkowo utrudnia terapię. Atopowa skóra jest sucha i skłonna do wszelkich podrażnień. Wymaga szczególnej i regularnej pielęgnacji, do której służą specjalistyczne preparaty nawilżające i regenerujące. AZS bywa także objawem alergii pokarmowych. Tego typu reakcja może utrzymywać się nawet przez długie lata.

Nasza skóra jest podatna na wszelkie czynniki, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, Reakcje alergiczne, w dużej mierze zależą od naszego układu immunologicznego. Pokrzywka, wysypka czy azs to jedne z najczęściej występujących sygnałów uczuleń. Odpowiednie środki pomogą w ich skutecznym zwalczeniu oraz ochronią skórę każdego alergika.