Jak rozpoznać alergię skórną?

Jak rozpoznać alergię skórną?

Skóra jest narażona na wiele szkodliwych zewnętrznych czynników – promieniowanie UV, zmiany temperatur, niekorzystne warunki klimatyczne, substancje chemiczne czy wirusy. Zazwyczaj te elementy mogą niekorzystnie wpłynąć na jej kondycję – wtedy ulega przesuszeniu, pojawiają się niewielkie zmiany skórne, wypryski.
Problemy zaczynają się, jeżeli zaobserwujemy na naszej skórze zmiany alergiczne. Mogą być one spowodowane zarówno alergenami wewnętrznymi (pokarmowymi) jak i zewnętrznymi (środowisko, ale też kosmetyki, biżuteria).
W wyniku styczności z alergenem może rozwinąć się kontaktowe zapalenie skóry. Objawia się ono czerwonymi krostkami (grudki wysiękowe), oraz pęcherzykiem. Czasami odczuwa się świąd. Zmiany ustępują jednak bez pozostawiania śladu.
Przy atopowym zapaleniu skóry – mamy do czynienia ze stanem przewlekłym. Suchości i łuszczeniu się skóry towarzyszy świąd, często również astma oskrzelowa i alergiczny nieżyt nosa. AZS częściej występuje w krajach uprzemysłowionych, raczej wśród dzieci, niż dorosłych. Przebieg choroby zależy od narażenia skóry na alergeny, lub sytuacje prowokujące stan patologiczny. Podstawą jest właściwa pielęgnacja.
Innym rodzajem alergii skórnej jest pokrzywka – jej objawami są obrzęk skóry, jej zaczerwienienie i świąd. Bąbel pokrzywkowy przypomina oparzenie pokrzywą – stąd nazwa choroby. Wyróżniamy pokrzywkę ostrą (trwającą do 6 tygodni) oraz przewlekłą. Odmienną postacią tego schorzenia jest pokrzywka fizyczna – wywołują ją ciepło, światło, ucisk przez ubranie a nawet wysiłek fizyczny.
Przy każdym rodzaju alergii skórnej konieczna jest wzmożona troska o skórę, jej właściwa pielęgnacja oraz unikanie alergenów. Niezbędne jest więc zatem postawienie prawidłowej diagnozy. Dlatego – jeśli nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy występująca regularnie wysypka, świąd i inne objawy mają podłoże patologiczne – warto skonsultować się z lekarzem. Dzięki temu możemy zminimalizować dyskomfort związany z objawami alergii.

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: