Już na samą myśl o alergiach skórnych, po ciele przechodzą dreszcze. Diagnostyka alergii skórnych pozwala na ich skuteczne leczenie. Co warto wiedzieć na jej temat?
W temacie alergii skórnych
Alergie skórne mają wiele twarzy. Skóra jest naszą tarczą ochronną. Nie wszystko, co pojawia się na jej powierzchni, musi być przez nią tolerowane. Dlatego często dochodzi do reakcji uczuleniowych. Organizm człowieka jest tak skonstruowany, że każdy układ, ma swoje określone zadania. W przypadku skóry i układu immunologicznego, najważniejsza jest ochrona organizmu przed szkodliwymi czynnikami. Niestety w wyniku reakcji komórek, może dojść do wystąpienia alergii, która objawia się na powierzchni skóry. Wtedy pojawiają się objawy takie jak wyprysk, świąd, rumień czy pokrzywka. Leczenie alergii skórnych nie należy do łatwych zadań.
Diagnostyka alergii skórnych
Diagnostyka alergii skórnych odgrywa kluczową rolę w ich leczeniu. Tylko dzięki prawidłowo postawionej diagnozie, można dopasować pacjentowi leczenie oraz środki profilaktyczne. Bez tej wiedzy terapia może okazać się nieskuteczna lub kompletnie nieodpowiednia dla danego schorzenia. W celu rozpoznania alergii skórnych wykorzystuje się testy alergiczne. W polskiej alergologii najbardziej popularne są testy skórne, punktowe lub płatkowe. Polegają na aplikacji alergenów na skórę, którą kolejno nakłuwa się, by alergeny mogły dostać się do krwi. Metoda ta jest skuteczna i najstarsza z wszystkich sposobów diagnostyki alergii. Testy pozwalają zaobserwować reakcję skóry na dany alergen. Wykonuje się je przy podejrzeniu atopowego zapalenia skóry czy innych alergii. Reakcję alergiczną oznacza pojawienie się obrzęku w postaci bąbla i zaczerwienienia skóry. Inną metodą są testy immunologiczne, określające ilość przeciwciał IgE. Testy na stężenie immunoglobulin są wykonywane na postawie próbki krwi. Wysokie stężenie przeciwciał może oznaczać alergię, ale nie zawsze musi. Tego typu badania przeprowadza się u małych dzieci, u których nie można jeszcze wykonać tradycyjnych testów skórnych. Testy płatkowe pozwalają zdiagnozować alergiczny wyprysk kontaktowy. Ten rodzaj testów jest wykonywany na plecach. Po 24 godzinach można odczytać jego wynik.
Diagnostyka alergii skórnych jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na rozpoznanie problemu i jego efektywne leczenie. Leczenie na własną rękę nie jest rozsądnym krokiem, dlatego pacjenci powinni wykonywać tego typu badania.
Katarzyna Antos