smoczek

Smoczek to jedno z akcesoriów dziecięcych, które z pewnością niejednej osobie przypomina dzieciństwo. Czy ten z pozoru niewinny przedmiot może uczulić?

Uczulający lateks

Alergia kontaktowa na lateks pojawia się coraz częściej. Lateks jest pozyskiwany z kory drzewa kauczukowego. Po odpowiedniej obróbce jest dodawany do wyrobów z gumy takich jak zabawki, balony czy smoczki dla dzieci. Ze względu na naturalne pochodzenie lateksu, białka zawarte w wyciągu z kory, nawet po obróbce mogą zachować właściwości alergizujące. Najczęstszym objawem uczulenia jest wysypka. Zaczerwienienie czy krosty mogą pojawić się na skórze, która miała kontakt z lateksowym przedmiotem. Do innych objawów alergii nalezą także problemy z oddychaniem czy kaszel. U nadwrażliwych na to tworzywo, może wystąpić zapalanie czerwieni wargowej. Osoby uczulone na lateks powinny uważać na wszelkie gumowe produkty.

Czy smoczek może uczulać?

smoczek

Dziecięce smoczki są bardzo często wykonywane z dodatkiem lateksu, który jak wiemy może prowadzić do pojawienia się reakcji alergicznych. Użycie smoczka może zakończyć się uporczywą wysypką wokół ust i ich zaczerwienieniem. Rodzice dziecka mogą w pierwszej chwili wcale nie podejrzewać, że przyczyną podrażnień jest właśnie smoczek. Być może tylko smoczki jednego producenta wywołują u dziecka alergię. W takich sytuacji nie musimy od razu rezygnować z takiego gadżetu. Wystarczy, że wypróbujemy inne marki. Podrażnienia złagodzą leki miejscowe, przepisane przez dermatologa lub alergologa. W przypadku wystąpienia niepokojących zmian w okolicy ust dziecka, należy zgłosić się do specjalisty i odstawić dany smoczek. Uczulenie na lateks u dzieci występuje raczej rzadko. Obserwuje się pojedyncze przypadki reakcji skórnych, powstałych w wyniku ssania smoczka u maluchów.

Smoczek nie jest obowiązkowym przedmiotem, który musimy podawać dziecku. Pomaga w uspokajaniu i zasypianiu. Może jednak wywołać reakcje alergiczne, których zupełnie się nie spodziewamy. W trosce o bezpieczeństwo naszych dzieci możemy wykonać testy alergiczne z krwi, dzięki którym sprawdzimy czy nasza pociecha należy do grupy osób uczulonych. Wyniki testów umożliwią zachowanie środków ostrożności i spokojne dzieciństwo oraz rodzicielstwo.

Katarzyna Antos