bizuteria

Alergia skórna przyjmuje różne objawy i formy. To także jedna z najczęstszych typów uczuleń. Czy osoby z alergią skórną mogą nosić biżuterię?

Skóra człowieka jest bardzo wrażliwa na wszelkie czynniki. Przy alergii skórnej uczulać mogą nie tylko kosmetyki czy ubrania a także lubiana szczególnie przez kobiety biżuteria. Dzieje się tak, z powodu różnych surowców, z których wykonywane są ozdobne dodatki. Niektóre z nich mogą  powodować  zmiany na naszej skórze.

Szkodliwy nikiel

Nikiel to surowiec, który najczęściej uczula. Wyroby posrebrzane czy pozłacane często zawierają ten metal. Reakcja alergiczna na nikiel objawia się głównie zaczerwienionymi miejscami. Noszenie kolczyków zawierających nikiel może skończyć się ropiejącymi i bolącymi dziurkami. Dłuższe uczulenie może skończyć się nawet egzemą, więc lepiej unikać takich elementów biżuterii, jeśli wiem, że jesteśmy uczuleni na nikiel.

Chrom i kobalt

Chrom i kobalt to często elementy spinek i odzieży. Objawy takiej alergii są podobne do uczulenia na nikiel. Najczęstszymi objawami są zaczerwienienia, podrażnienia oraz wypryski skórne.

Czarny dermografizm

Czarny dermografizm to nazwa reakcji skórnej, która występuje podczas noszenia biżuterii zawierającej złoto, srebro, cynk czy miedź. Drobiny tych pierwiastków wchodząc w reakcję ze skórą tworzą czarne plamy.

Stal chirurgiczna jako materiał jubilerski

Alternatywą dla osób uczulonych na biżuterię jest stal chirurgiczna. Ten surowiec jest jak najbardziej bezpieczny dla naszej skóry. Nie wywołuje żadnych podrażnień i stanów zapalnych. Osobom, które po raz pierwszy przekłuwają uszy czy inne miejsca zaleca się zakładanie na początek biżuterii ze stali chirurgicznej.

Hipoalergiczny tytan

bizuteria

Tytan jest bardzo wytrzymały. Jubilerzy coraz częściej wykorzystują go do tworzenia biżuterii. Wykonana z takiego materiału biżuteria nie rdzewieje i nie blaknie. Ten pierwiastek jest hipoalergiczny co oznacza, że nie powoduje uczuleń.

Alergia skórna na biżuterię nie musi oznaczać, że będziemy uczuleni na wszystkie metale czy inne materiały z których jest wykonana. Obserwacja naszej skóry oraz konsultacja lekarska rozwieje wszelkie nasze obawy. Osoby uczulone zawsze znajdą jakąś alternatywę. Ważne, aby unikały tych najbardziej szkodliwych substancji alergicznych a wybierały te, które nie powodują przykrych reakcji.