Czego nie powinieneś kupować alergikowi

Przed nami Boże Narodzenie, czas obdarowywania bliskich prezentami. Często znalezienie odpowiedniego podarunku nastręcza sporo trudności. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy osoba obdarowywana cierpi na uczulenie. Czego nie powinieneś kupować alergikowi?

Perfumy to kiepski prezent dla alergika

Perfumy to często wręczany prezent gwiazdkowy. W przypadku alergika jednak nie do końca może okazać się udanym podarunkiem. Substancje nadające kompozycji cudowny aromat, mogą go bowiem silnie uczulać. W związku z tym lepiej zrezygnować z tego typu prezentów, gdy wiemy, że ktoś boryka się z uczuleniem.

Alergikowi nie kupuj drogeryjnych kremów

Półki w drogeriach uginają się pod ciężarem kremów o pięknym designie. Niestety, to, co kryje się w pięknie zaprojektowanym słoiczku, niekoniecznie musi przypaść do gustu alergikowi. Nawet jeśli sama znasz ten krem i u ciebie świetnie się sprawdza, doskonale napina skórę, u niego może wywołać uczulenie.

Silnie perfumowane kosmetyki do ciała to zły prezent dla alergika

Silnie perfumowane kosmetyki do pielęgnacji ciała często przykuwają wzrok za sprawą kolorowych opakowań.  Idealnie nadają się na prezent, ale dla kogoś, kto nie cierpi na alergię. Osobie, która często boryka się z uczuleniem, lepiej podarować dermokosmetyki. Zostały one starannie opracowane i nie zawierają potencjalnych alergenów. Ponadto poddano je badaniom dermatologicznym, które potwierdziły bezpieczeństwo ich stosowania. Może opakowania dermokosmetyków nie prezentują się zbyt spektakularnie, zazwyczaj są proste, ale to nie oznacza, że stanowią zły podarunek. Zawsze można je zapakować w jakieś piękne pudełko.

Wełniany sweter

Wełna zawiera białko owiec, dlatego może powodować silną reakcję uczuleniową. Pamiętajmy, że ona lubi się mechacić, a drobne fragmenty meszku odrywają się i nierzadko trafiają w okolice górnych dróg oddechowych, powodując duszności. Wełniany sweter to zły pomysł, alergikowi lepiej podarować kardigan z wiskozy.

Czapka z kaszmiru

Czapka ma bezpośredni kontakt z czołem i skroniami, kaszmir natomiast uzyskuje się z sierści zwierząt, przez co może powodować swędzenie, zaczerwienienie czy pieczenie skóry. W związku z tym lepiej nie wręczać ubrań wykonanych z kaszmiru alergikowi, choć niewątpliwie jest to odzież wysokiej jakości.

Lakiery hybrydowe to niekoniecznie dobry prezent dla alergika

Hybrydy zawładnęły sercami milionów Polek. To zasługa wysokiej trwałości manicure.  Warto jednak pamiętać, że do produkcji hybryd oraz primerów stosowanych wraz z nimi, stosuje się silne chemikalia, które mogą uczulać. W związku z tym lepiej postawić na bardziej bezpieczny prezent dla alergika niż hybrydy.

Biżuteria z tombaku to niewłaściwy prezent dla alergika

Jeśli chcesz podarować biżuterię osobie, która cierpi na alergię, niech będzie ona wykonana z metalu szlachetnego – srebra, złota czy platyny. Tego typu tworzywa nie uczulają w przeciwieństwie do tombaku. Jeśli kupimy alergikowi mniej szlachetną biżuterię, która zawiera domieszkę niklu, może ona wywołać u niego silną reakcję uczuleniową.