Alergia na wełnę

Wraz z nadejściem zimy coraz częściej sięgamy po mięsiste swetry i grube płaszcze. Jeśli przejrzymy kanały modowe, to dowiemy się z nim, że najlepiej grzeją wełna i kaszmir, czyli naturalne materiały. Niestety, nie dla każdego są wskazane. Czym objawia się alergia na wełnę?

Skąd pozyskuje się wełnę?

Wełna jest uzyskiwana z włosia owiec. Jest to produkt w pełni naturalny, a co za tym idzie biodegradowalny, ale też zasobny w białko. To właśnie różnego rodzaju białka pełnią rolę alergenu. Krótko mówiąc, nasz układ immunologiczny nie działa prawidłowo i dostrzega w nich potencjalne zagrożenie, dlatego też uruchamia liczne mechanizmy obronne, które mają na celu unicestwić obcego.

Objawy alergii na wełnę

Alergia na wełnę może objawiać się dwojako. Z jednej strony może powodować pokrzywkę. W przypadku alergii skórnej może też pojawić się pieczenie, zaczerwienienie i swędzenie skóry. Objawy uczulenia nie należą do przyjemnych. Mało tego, skóra może stać się sucha i być pokryta łuską jeszcze przez jakiś czas od bezpośredniego kontaktu z wełną. Czasem jednak alergia na wełnę przybiera postać wziewną. Z ubrań, które zawierają jej włókna, często powstają niewielkie kłaczki, które unoszą się w powietrzu. Jeśli dotrą do naszych dróg oddechowych, mogą powodować duszności, katar alergiczny, zapalenie spojówek czy kaszel.

Jak radzić sobie z alergią na wełnę?

Wełny należy przede wszystkim unikać i to zarówno w ubraniach, jak i kocach czy przedmiotach codziennego użytku. Jest to stosunkowo proste, trzeba tylko umiejętnie czytać składy kupowanych produktów. Jeśli już dojdzie do alergii na wełnę, pomóc mogą tabletki antyalergiczne, które zawierają substancje o działaniu antyhistaminowym. To łagodzi stany zapalne i sprzyja poprawie samopoczucia. Można też posmarować pokrzywkę maścią ze sterydem dostępnym bez recepty lub dobrym balsamem z apteki na bazie emolientów.  To właśnie one odtwarzają naturalną barierę hydrolipidową skóry i chronią ją przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Uważaj na ubrania z domieszką wełny

Wbrew pozorom, płaszcz nie musi być w 100% wełniany, podobnie jak sweter, czapka czy szal. Wystarczy niewielka domieszka wełny sięgająca 2%. Uważać należy też na sukienki, które na pozór wydają się wiskozowe, a w rzeczywistości w 98% składają się z wiskozy, a w 2% z wełny. Nawet tak niewielka ilość może spowodować świąd, pokrzywkę czy katar alergiczny. W związku z tym dokładnie czytaj składy ubrań nie tylko przed ich zakupem, ale już przed przymiarką, aby nie zafundować sobie dyskomfortu.

Wełna z merynosa jest lepsza, podobnie jak kaszmir

Owszem, wełna z merynosa czy kaszmir mniej drapią skórę niż tradycyjna wełna. Jednak drażnienie mechaniczne to jedno, a nadwrażliwość na białka obecne w wełnie to drugie.  Nie ma tutaj znaczenia jakość samego surowca. Zatem jeśli jesteś uczulona na wełnę, to lepiej kup sobie sweter z wiskozy i nylonu niż z wełny z merynosa czy kaszmiru.