Co powoduje cellulit
Zdjęcie autorstwa RF._.studio z Pexels

Cellulit to bardzo powszechna i nieszkodliwa choroba skóry, która powoduje powstawanie nieestetycznych grudek na dolnych partiach ciała i na brzuchu. Żeby skutecznie walczyć z tym problemem, należy poznać jego przyczyny oraz najlepsze środki prewencji.

Przyczyny powstawania cellulitu

Niestety wciąż niewiele wiadomo na temat konkretnych przyczyn pojawiania się cellulitu. Stan ten wiąże się z włóknistymi połączeniami skóry z leżącymi pod nią mięśniami, pomiędzy nimi znajduje się tkanka tłuszczowa. W miarę gromadzenia się komórek tłuszczowych w danym miejscu, napierają one na skórę rozciągając jej włókna. W ten sposób tworzy się nierówna powierzchnia i dołeczki.

Czynniki ryzyka

U większości kobiet dotkniętych cellulitem, wszelkie zmiany mogą pojawić się już po okresie dojrzewania. Problem ten może dotyczyć także mężczyzn, lecz przeważająca ilość osób borykających się z cellulitem są kobiety. Przyczyną tego jest fakt, że tłuszcz w ciele kobiet zwykle w największym stopniu gromadzi się na udach, pośladkach i biodrach – czyli miejscach, gdzie ryzyko pojawienia się cellulitu jest największe. Cellulit jest często powszechną konsekwencją starzenia się, gdyż skóra wraz z wiekiem traci swoją elastyczność.

Czynniki hormonalne odgrywają bardzo dużą rolę w rozwoju cellulitu. Genetyka determinuje strukturę skóry oraz jej typ. Inne czynniki, takie jak napięcie i masa mięśni także, wpływają na możliwość zaobserwowania widocznych skutków cellulitu, choć problem ten może dotyczyć również bardzo sprawnych osób. Duży i szybki przyrost masy ciała może spowodować, że cellulit będzie o wiele widoczniejszy, choć niektóre szczupłe osoby także go posiadają.

Sposoby na zapobieganie powstawaniu cellulitu

Szacuje się, że nawet 80% wszystkich kobiet w ciągu swojego życia, na pewnym jego etapie doświadczy jakiejś formy cellulitu. Na szczęście istnieje kilka sposobów na zapobiegnięcie rozwojowi schorzenia lub ograniczenie jego skutków.

Regularne ćwiczenia

Większości przypadków cellulit dotyczy osób nie prowadzących aktywnego trybu życia. Właśnie dlatego regularne ćwiczenia są zaliczane do jednego najlepszych sposobów na przeciwdziałanie cellulitowi. Największe efekty przynosi trening siłowy skupiony na obszarach najbardziej podatnych na cellulit oraz ćwiczenia zwiększające elastyczność.

Zdrowa dieta

Oprzyj swoje żywienia na chudych źródłach białka, warzywach i owocach oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych. Unikaj spożywania nadmiaru tłuszczów, soli oraz alkoholi i cukrów. Właściwa ilość białka w diecie dostarcza organizmowi niezbędnych aminokwasów, które zapobiegają gromadzeni się cellulitu

Utrzymanie właściwego nawodnienia także ma zasadnicze znaczenie dla ogólnego zdrowia Twojej skóry. Duże ilości wypijanej wody pomagają w wypłukaniu toksyny z organizmu oraz w utrzymaniu jędrności i elastyczności skóry. Odwodniona skóra jest o wiele bardziej podatna na powstawanie cellulitu.

Właściwa pielęgnacja skóry

Zadbaj o stan Twojej skóry stosując odpowiednią i codzienną pielęgnację. Dwoma filarami Twojej rutyny powinno być oczyszczanie oraz nawilżenie. Regularne złuszczanie martwego naskórka za pomocą peelingu sprawia, że skóra będzie bardziej napięta i żywa. Aplikacja kremów z filtrem przeciwsłonecznych również jest niezbędna, gdyż zapobiega uszkodzeniom powstałym w wyniku działania promieni słonecznych.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://ziaja.com/c/cellulit-119