Latem, wirusy odpowiedzialne za rozwój choroby bostońskiej są bardziej aktywne niż w chłodniejszych porach roku. Czym charakteryzuje się choroba bostońska, popularnie nazywana bostonką?
Bostonka – coraz częściej diagnozowana choroba
Dawniej przypadków zachorowania na bostonkę było bardzo mało.Obecnie, choroba bostońska jest coraz częściej diagnozowana. Choroba atakuje zwłaszcza dzieci poniżej 10. roku życia. Zachorowania wśród osób dorosłych są widoczne w medycynie, jednak zdarzają się niezwykle sporadycznie. Chorobę bostońską przenoszą wirusy Coxsackie. Nalezą do rodziny enterowirusów, które bardzo szybko rozprzestrzeniają się za pomocą śliny, dotyku czy przez drogę kropelkową. Bostonką można się bardzo łatwo zarazić, dlatego dużą ilość chorych dzieci, zwykle obserwuje się w przedszkolach.
Choroba bostońska – objawy
Objawy choroby są nieprzyjemne dla dziecka, dotyczą skóry dłoni, stóp oraz ust. Bardzo rzadko występują powikłania, związane z tym schorzeniem, dlatego bostonka nie jest groźna dla zdrowia i życia dziecka. Najbardziej charakterystycznym objawem bostonki jest wysypka. Na ciele dziecka możemy zaobserwować wówczas pęcherze, zlokalizowane też w jamie ustnej czy w okolicach narządów intymnych. U malucha pojawia się także wysoka gorączka, którą łatwo możemy zbić oraz ból gardła czy rozdrażnienie, wywołane złym samopoczuciem. Zmiany skórne, towarzyszące chorobie, przypominają ospę wietrzną, dlatego rozróżnia się je, oceniając rozmieszczenie zmian na skórze dziecka. Bostonkę poznamy po wysypce, zlokalizowanej na stopach, dłoniach i w jamie ustnej dziecka, zaś ospę po wysypce na twarzy, głowie czy tułowiu. Przy diagnostyce, nie są potrzebne żadne dodatkowe badania czy testy skórne.
Jak leczyć bostonkę?
Leczenie choroby bostońskiej polega na łagodzeniu objawów, czyli zmniejszeniu zmian skórnych oraz innych dolegliwości. Antybiotyki nie są wskazane, ponieważ niekorzystnie wpływają na mikroflorę jelitową dziecka. Świąd i pieczenie, towarzyszce wysypce skórne, pomogą złagodzić leki antyhistaminowe. Na ból gardła i bolesne nadżerki, sprawdzi się schłodzona woda. Choroba bostońska zwykle ustępuje po 7-10 dniach. Do jej rozwoju może przyczynić się nieodpowiednia higiena czy kontakt z nosicielami wirusa.
Katarzyna Antos