We współczesnym świecie, gdzie każdego dnia przybywa osób zmagających się z chorobami alergicznymi, niemal każdy przedmiot lub substancja z najbliższego otoczenia może być przyczyną wystąpienia reakcji alergicznej.
Kurz, zanieczyszczenia, pyłki roślin, sierść zwierząt, woda, niektóre metale, żywność czy środki chemiczne, uznawane są za podstawowe alergeny, które mogą wywołać określoną reakcję organizmu. Trudno jest jednak jednoznacznie wskazać ogólne symptomy świadczące o pojawieniu się reakcji alergicznej, ponieważ często jest to dość złożony proces. U osób z niewydolnością oddechową zwykle dochodzi do zaburzenia oddychania, natomiast pacjenci z nadwrażliwością skórną, po kontakcie z alergenem, mogą zaobserwować na swojej skórze zmiany, które stanowią potwierdzenie pojawienia się choroby.
Osoby z alergiami skórnymi, po kontakcie z uczulającą rośliną lub metalem, mogą skarżyć się na swędzące lub palące, niewielkie grudki na skórze, które rozdrapywane otwierają się i zaczynają sączyć. Równie często pojawiają się zaczerwienione lub całkowicie odbarwione, tkliwe pęcherze, które należy przemywać specjalnymi płynami łagodzącymi zmiany alergiczne. W przypadku delikatnych alergii, może pojawić się jedynie miejscowe zaczerwienie skóry, które ustępuje po kilku godzinach.
Woda, a właściwie chlor jaki jest do niej dodawany, bywa częstą przyczyną problemów ze skórą. Podrażnienia w postaci zaczerwienienia czy też przesuszania skóry, można jednak uniknąć, jednak należy stosować odpowiednie preparaty do mycia i pielęgnacji skóry problemowej. Zdecydowanie lepiej zrezygnować w takich przypadkach z gorących kąpieli w wannie, które należy zastąpić szybkim prysznice.
Reakcja alergiczna na skutek spożycia uczulających pokarmów, może przybierać różne postacie. Od delikatnego uczucia mrowienia całej skóry, poprzez delikatne miejscowe wysypki, na poważnych podrażnieniach błony śluzowej gardła i przełyku kończąc.