azs

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna. Nowe metody leczenia takie jak fototerapia i fotochemioterapia mogą okazać się skuteczne.

Liczba osób cierpiących na AZS stale wzrasta. Sposoby leczenia tak jak objawy choroby są różne. Nowe metody wprowadzane na rynek są wielką szansą na skuteczniejszą walkę z atopowym zapaleniem skóry.

Atopowe zapalenie skóry

Skóra osób chorych na AZS jest bardzo wrażliwa na wszelkie czynniki. Podrażnienia, liczne zaczerwienienia oraz stany zapalne są jednymi z najczęstszych objawów tej alergii. Choroba wymusza odpowiednią pielęgnację poprzez nieustanne nawilżenie skóry. Atopowe zapalenie skóry wymaga leczenia, które często trwa długimi latami, uprzykrzając codzienne życie.

Fototerapia

Fototerapia to nowa metoda oparta na specjalnym naświetlaniu skóry. Stosuje się ją u dzieci powyżej 10 roku życia. Miejsca chorobowe naświetla się promieniowaniem UVA i UVB. Taka forma leczenia pomaga zniwelować świąd i wszystkie bolące stany zapalne. Mimo, iż tego typu promieniowanie w dużych dawkach może przyczynić się do powstania raka, ma ono również działanie lecznicze przy wielu schorzeniach o podłożu alergicznym.

Fotochemioterapia

Metoda zwana fotochemioterapią jest połączeniem leczeniem światłem z podawanymi lekami. Terapia PUVA zakłada przyjmowanie doustne lekarstw reagujących na promieniowanie UVA czy UVB. Zdecydowanie bezpieczniejsza jest terapia promieniami UVB. Jej efekty utrzymują się na skórze znacznie dłużej niż w przypadku promieni UVA.

Efekty uboczne

promienie

Jak każda terapia tak również te metody leczenia mogą powodować pojawienie się skutków ubocznych. Najczęściej zauważalne objawy to wczesne starzenie się skóry, rozwój nowotworów skórnych oraz oparzenia. Każdy organizm inaczej reaguje na czynniki, dlatego zaleca się konsultacje z lekarzem, przed podjęciem jakiejkolwiek terapii leczenia atopowego zapalenia skóry.