Zmiany skórne są zwykle widoczne i nie należy ich bagatelizować. Reakcje alergiczne mogą objawiać się różnymi stanami zapalnym naszej skóry. Właściwe rozpoznanie objawów pozwala na trafne zdiagnozowanie alergii, a co za tym idzie choroby, którą wywołują dane substancje uczulające.
Skóra – tarcza ochronna
Nasz skóra posiada wiele warstw i wiele właściwości. Zdrowy naskórek złuszcza się i odbudowuje ponownie, tworząc naturalną warstwę ochronną. Jest delikatna i wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Alergeny mogą naruszać strukturę naszej skóry, powodując różne stany zapalne, wysypki i obrzęki. Wiele alergii jest związanych ze zmianami skórnymi.
Zmiany skórne – rozpoznanie
Powstawanie chorób skórnych, wywołanych przez alergeny wiąże się zarówno z czynnikami zewnętrznymi jak pyłki traw i drzew oraz z wewnętrznymi jak spożywanie danych produktów. Kontakt z niektórymi substancjami może działać silnie uczulająco. Dla wielu jest on powodem wielu zmartwień. Najważniejsze jest rozpoznanie objawów. W tym celu warto udać się do lekarza specjalizującego się w alergologii. W diagnostyce pomoże wywiad z pacjentem oraz testy skórne, dzięki którym można ocenić stopień uczulenia na dane alergeny. Wysypka bądź ciągłe swędzenie skóry po kontakcie z jakąś rośliną lub zjedzeniu jakiego produktu może świadczyć o uczuleniu.
Alergiczne choroby skórne
Wyróżnia się kilka najczęstszych chorób skórnych, wywoływanych przez alergeny.
Atopowe zapalenie skóry – dotyczy głównie dzieci i jest chorobą przewlekłą. Powoduje zaczerwienione stany zapalne skóry, które mogą wystąpić na całym ciele. Wypryski mogą pojawiać się w wielu miejscach takich jak szyja, powieki, zgięcia stawowe. Takie objawy symptomy jak łupież biały, nieswędzące złuszczanie skóry czy rybia łuska mogą stanowić objawy atopowego zapalenia skóry. Jest to najtrudniejsza do wyleczenia choroba alergiczna, dlatego warto obserwować skórę po kontakcie z różnymi czynnikami a w razie niepokoju udać się natychmiast do specjalisty.
Pokrzywka – choroba ta objawia się wykwitem pokrzywkowym czyli pojawieniem się bąblów na naszym ciele. Przewlekła, nieleczona pokrzywka może prowadzić do poważnych obrzęków a nawet groźnego wstrząsu. Dość często jest ona wywoływana przez leki.
Egzema – wyprysk kontaktowy jest schorzeniem, które występuje po kontakcie z substancją drażniącą. Skóra jest wówczas zaczerwieniona, swędzi i złuszcza się. Wpływ na tą chorobę mają geny. Znaczenie ma także płaszcz lipidowy skóry. Uczulać mogą barwniki, tkaniny czy też biżuteria oraz kosmetyki. Odpowiednia higiena oraz unikanie uczulających substancji zmniejszy objawy choroby.
Alergiczne zmiany skórne mogą utrudnić nasze życie i codzienną pracę. Rozpoznanie objawów pozwoli na właściwy dobór leczenia zmian skórnych. Wczesne rozpoznanie ułatwi leczenie oraz pozwoli na skuteczniejszą walkę z chorobą.