Alergia na sierść psa jest jednym z powszechnych uczuleń. Czym scharakteryzuje się ten typ alergii?
Pies – domowy pupil i źródło alergii
Wiele osób twierdzi, ze pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Wierny towarzysz jest często obrońcą i strażnikiem domu. Sympatyczny czworonóg to marzenie niejednego dziecka. Kłopot pojawia się, gdy ktoś z domowników jest uczulony na sierść zwierząt. Wtedy następuje czas na podjęcie decyzji o zakupie psa. Nowoczesne metody leczenie pozwalają jednak na stosowanie takich środków, które umożliwiają posiadanie takich zwierząt. Dlaczego jednak sierść psa wywołuje reakcje alergiczne?
Alergia na sierść psa
Sierść zwierząt domowych jest częstą przyczyną alergii. Dzieje się tak za sprawą pracy układu immunologicznego. U osób uczulonych, może nastąpić reakcja obronna na sierść psa czy też innego domowego pupila. Uczulenie może rozwinąć się w każdym wieku, zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, także tych, którzy wcześniej nie zauważyli niepokojących oznak podczas kontaktu ze zwierzętami. Sierść psa zawiera resztki naskórka i śliny. To właśnie te substancje mają właściwości alergizujące. Objawy alergii mogą pojawić się nie tylko przy kontakcie z psem, ale także podczas przebywania w pomieszczeniu, w którym zwierze się znajdowało. Do najczęstszych oznak alergii zaliczamy kichanie, wysypkę lub świąd skóry. Alergia na sierść charakteryzować się może także łzawieniem oczu, kaszel czy problemy z oddychaniem. Nasilone objawy niekiedy prowadzą do rozwoju astmy.
Leczenie objawów alergii na sierść
Można oczywiście oddać ukochanego psa w czyjeś, dobre ręce. Jest to dla wielu jednak zbyt trudna i bolesna decyzja. Leczenie najlepiej rozpocząć od zwiększenia częstotliwości sprzątania w mieszkaniu oraz wietrzenia pomieszczeń. W żadnym wypadku nie należy dopuszczać do sytuacji spania z psem, co mogłoby nasilić reakcje alergiczne. Symptomy uczulenia można niwelować poprzez stosowanie środków farmakologicznych. Przy alergii na sierść psa zaleca się kortykosterioidy wziewne i donosowe, leki przeciwhistaminowe i inne preparaty. Terapię należy skonsultować wcześniej z alergologiem, który dobierze odpowiednie dl nas farmaceutyki.
Alergia na sierść psa, choć występuje u wielu osób, wcale nie oznacza całkowietj rezygnacji z jego posiadania. Zachowanie odpowiedniej czystości, higieny oraz stosowanie właściwych leków, łagodzących objawy alergii, umożliwi życie pod jednym dachem z wiernym czworonogiem.