Alergia to choroba cywilizacyjna, z której objawami zmaga się nawet 40% społeczeństwa – zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Określa się ją jako nadwrażliwość organizmu na kontakt z alergenem (np. wirusami, bakteriami, środkami chemicznymi, pokarmami lub lekami), która daje nieoczywiste objawy, często zbliżone do symptomów przeziębienia. Jak rozpoznać alergię i jakie preparaty na alergię należy stosować, by łagodzić związane z nią dolegliwości?
Skąd bierze się alergia?
Chcąc zrozumieć mechanizm powstawania alergii, warto skupić się na tym, jak pracuje nasz układ odpornościowy. W sytuacji, gdy człowiek zetknie się z potencjalnym alergenem, ten przedostaje się do organizmu i jest rozpoznawany przez komórki dendrytyczne. Komórki prezentują go limfocytom T, które pobudzają limfocyty B do produkcji przeciwciał (immunoglobulin IgE). W następstwie tego komórki tuczne wydzielają histaminę oraz inne substancje powodujące pojawienie się objawów typowych dla alergii. Stały kontakt z alergenem przyczynia się natomiast do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego w organizmie.
Wśród czynników ryzyka zachorowania na schorzenia o podłożu alergicznym zalicza się:
- kontakt z alergenem (m.in. pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pokarmy, substancje chemiczne, leki);
- predyspozycje genetyczne;
- bierne palenie przez dziecko w okresie niemowlęcym oraz dzieciństwie;
- zanieczyszczenia powietrza;
- dieta bogata w dużą ilość utwardzanych tłuszczów roślinnych.
Objawy alergii
Objawy alergii są zróżnicowane w zależności od jej rodzaju oraz stężenia alergenów. W przypadku alergii na pyłki niektórych roślin, sierść zwierząt, kurz oraz grzyby pacjenci skarżą się z reguły na katar sienny (ostry nieżyt nosa), kaszel, swędzenie nosa, zaczerwienienie ścian gardła i oczu, jak również łzawienie oczu.
Jeżeli chory zmaga się z alergią pokarmową (najczęstszym alergenem jest białko mleka krowiego), wówczas po około 2 godzinach od spożycia alergenu pojawiają się u niego dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak mdłości, wymioty oraz biegunka. Zdarza się, że na alergeny pokarmowe oraz leki reaguje skóra, co widoczne jest w postaci pokrzywki na ciele, czyli swędzących, różowych lub białych bąbli, które otacza rumień. Co ważne, wysypka alergiczna pojawia się szybko i równie szybko znika.
Leczenie alergii – jakie leki na alergię stosować?
Postępowanie lecznicze w alergii również uzależnione jest od rodzaju choroby, a także od nasilenia jej objawów. Niestety, należy pamiętać, że w wielu przypadkach alergii nie da się w pełni wyleczyć. Profilaktycznie zaleca się unikanie ekspozycji na alergen, jednak jeśli nie jest to możliwe, niezbędne jest przyjmowanie leków na alergię. W leczeniu sezonowego nieżytu nosa alergolodzy zalecają m.in. stosowanie preparatów na alergię należących do grupy leków przeciwhistaminowych II generacji, dostępnych w postaci tabletek oraz kropli do oczu (https://www.cefarm24.pl/alergia.html). Największą popularnością cieszą się leki z pseudoefedryną, które poprawiają drożność nosa i dróg oddechowych, pomagając tym samym w oczyszczaniu zatok.
Wielu rodziców zastanawia się, jaki lek na alergie dla dziecka można zastosować, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Preparaty te dopasowywane są indywidualnie w zależności od rodzaju alergii i nasilenia objawów, jednak wśród tych stosowanych najczęściej zalicza się leki przeciwhistaminowe dla dzieci, jak np. Claritine Allergy oraz Aleric Deslo Active, a także środki odczulające, jak np. wapno dla dzieci na uczulenie.