Co powoduje alergie skórne

Alergie zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia, WHO, za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Z roku na rok choruje na nią coraz więcej osób. Uczulenie przyjmuje rozmaite formy. Spotykamy alergie pokarmowe, alergie skórne, alergie kontaktowe i alergie wziewne. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób alergen przedostaje się do organizmu i jaka część ustroju reaguje na niego. Co powoduje alergie skórne?

Biżuteria z tombaku

Biżuteria to czynnik silnie alergizujący. Bardzo często powoduje uczulenie, ponieważ biżuteria jest wykonana ze stopów metali, w których można znaleźć także śladowe ilości metali ciężkich takich jak chociażby nikiel. Należy on do często spotykanych alergenów. Ponadto w ostatnich latach modna stała się biżuteria z tombaku. Gumowe i plastikowe elementy wchodzące w skład bransoletek, kolczyków czy pierścionków wywołują niekorzystny wpływ na naszą skórę.

Kosmetyki

W XXI wieku mamy doskonały dostęp do kosmetyków. Stosujemy je chętnie i w zdecydowanie w zbyt dużych ilościach. Powoduje to alergie skórne, zwłaszcza jeśli kosmetyki do mycia twarzy i ciała zawierają silne surfaktanty naruszające naturalną barierę hydrolipidową skóry. W kremach do twarzy i pod oczy mamy mnóstwo konserwantów, substancji zapachowych i sztucznych barwników. Do tego dochodzą rozpuszczalniki takie jak glikol. Wszystkie te związki chemiczne wykazują dużą zdolność do penetracji w głąb skóry, ponieważ mają małe cząstki, poniżej 500 daltonów. Jednocześnie są zaliczane do silnych alergenów. Nic dziwnego, że alergie skórne częściej dotykają kobiety, które bardzo o siebie dbają i stosują różnego rodzaju specyfiki anti-aging. Panie, które stawiają na kosmetyczny minimalizm i makijaż mineralny, rzadziej borykają się z alergią skórną. Kosmetyki mineralne to najlepsze rozwiązanie dla cery alergicznej, ponieważ nie uczulają, a całkiem dobrze przykrywają niedoskonałości i podkreślają nasze atuty.

Ubrania

Alergie skórne mogą wywoływać też ubrania. Jeśli przypomnisz sobie filmy dokumentalne o pracy w szwalniach w krajach Trzeciego Świata, to lepiej zrozumiesz ten problem. Barwniki, substancje zmiękczające, kwasy – wszystko to jest wykorzystywane przez przemysł tekstylny. Jednocześnie są to dość toksyczne i silnie uczulające substancje. Dlatego ubrania tuż po zakupie, a przed pierwszym założeniem, warto jest przeprać w pralce, aby pozbyć się nadmiaru szkodliwych substancji z powierzchni tkaniny.

Proszek do prania i płyny do płukania

Lubimy, gdy nasze ubrania pachną czystością. W związku z tym kupujemy silnie perfumowane proszki do prania oraz płyny do płukania. Te doskonale usuwają zanieczyszczenia i zmiękczają tkaniny, ale też dzięki wysokiej koncentracji substancji zapachowych mogą powodować alergie, w tym alergie skórne, gdy założymy na siebie świeżo wypraną sukienkę.

Środki czystości i chemia domowa

Na co dzień stosujemy wiele silnych środków chemicznych. Myjemy z ich pomocą podłogę, okna, blaty, toaletę, sanitaria etc. A później korzystamy z tych rzeczy, mają one kontakt z naszą skórą i powodują powstawanie pokrzywki. Niestety, chemikalia zawarte w środkach czystości wykazują silne działanie alergizujące.

Przenawożone owoce i warzywa

W sklepach mamy łatwy dostęp do owoców i warzyw. Nawet w środku zimy możemy jeść świeże owoce z importu czy warzywa ze szklarni. Niestety, we współczesnym rolnictwie stosuje się zbyt duże ilości nawozów syntetycznych. Dzięki nim owoce i warzywa szybciej rosną, osiągają też większe rozmiary. Niestety, przenawożone owoce i warzywa po spożyciu mogą powodować wykwity skórne.