Czego nie lubi skóra alergiczna

Z roku na rok przybywa osób dotkniętych alergią skórną. Jest ona coraz bardziej rozpowszechniona ze względu na nadmierną higienizację życia oraz wszechobecne zanieczyszczenia środowiska. Wszystko to zaburza pracę układ odpornościowego i sprawia, że system immunologiczny nie jest w stanie prawidłowo rozpoznawać zagrożenia. W rezultacie dostrzega niebezpieczeństwo w niektórych składnikach kosmetyków, ale też w owocach i warzywach, które wybieramy w supermarkecie. Czego nie lubi skóra alergiczna?

Skóra alergiczna nie lubi częstej zmiany kosmetyków

Półki w drogeriach uginają się pod ciężarem kosmetyków. Jakby tego było mało, nieustannie przybywa nowych produktów. Gdy widzimy kolejne linie kremów, pomadek i cieni do powiek, chcemy przetestować je wszystkie. Kto wie, może okażą się lepsze od tych, które posiadamy? Niestety, takie poszukiwanie świętego Graala wśród kosmetyków mogą zakończyć się silnym podrażnieniem, suchością skóry i jej świądem. W przypadku cery alergicznej lepsze jest wrogiem dobrego, dlatego warto trzymać się sprawdzonych produktów i nie traktować swojej twarzy jak królika doświadczalnego.

Skóra alergiczna źle znosi stosowanie silnie perfumowanych kosmetyków

Z jednej strony pięknie pachnący krem do twarzy zachęca nas do tego, abyśmy regularnie po niego sięgali. Z drugiej takie atrakcje są szkodliwe dla naszej skóry. Niestety, komponenty zapachowe należą do najczęściej spotykanych alergenów. Jeśli masz cerę alergiczną, lepiej, abyś sięgała po kosmetyki bezwonne.

Skórze alergicznej nie służy stres

Czy wiesz, że gdy przejmujesz się egzaminem, problemami w pracy lub kłótnią z narzeczonym, twój organizm może reagować silną alergią skórną? Nie bez powodu egzemy pojawiają się właśnie w sytuacjach silnego wzburzenia. Pod wpływem stresu i uwalnianego wówczas kortyzolu, nasileniu ulegają choroby autoimmunologiczne.

Skórze alergicznej szkodzić mogą też proszki do prania i płyny do płukania

Niestety, proszki do prania i płyny do płukania często zawierają sztuczne barwniki oraz substancje zapachowe. Związki te szkodzą naszej wrażliwej skórze i powodują reakcje o podłożu alergicznym. Jeśli po zmianie proszku do prania, swędzi cię całe ciało lub doczekałaś się pokrzywki, to znak, że obecne w nim substancje w jakiś sposób cię uczulają. Powinnaś zatem powrócić do sprawdzonych produktów do prania. Na szczęście firmy dostrzegają alergików. Coraz więcej z nich ma w swojej ofercie proszki do prania i płyny do płukania o formule hipoalergicznej.

Cera alergiczna nie przepada za ubraniami prosto ze sklepu

Gdy kupujesz nową sukienkę czy bluzkę, zazwyczaj nie myślisz o tym, aby wyprać ją przed pierwszym założeniem. Tymczasem nowe ubrania bardzo często zawierają substancje prosto z fabryki, w tym szereg potencjalnie uczulających chemikaliów. Dlatego też alergicy zawsze powinni prać nowe ubrania przed ich pierwszym założeniem.

Skóra alergiczna nie lubi biżuterii z tombaku

Biżuteria wykonana z innych materiałów niż srebro, złoto czy platyna może uczulać. Niestety, jest to dość powszechne zjawisko, że tombak alergizuje. Dlatego gdy jesteś alergiczką, powinnaś oszczędzać na jeden komplet biżuterii wykonanej z metali szlachetnych, niż zadowalać się kilkoma tańszymi z sieciówki.