Za tą wciąż nieznaną wielu z nas nazwą nie kryje się wbrew pozorom zwierzę, ale wirus, wywołujący nieprzyjemną chorobę skóry zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Podpowiadamy, co zrobić w przypadku zarażenia się tą chorobą, kiedy dojdzie już do jej rozpoznania.
Zakażenie i objawy
Za chorobą skóry, o której tutaj mowa, stoi wirus z rodziny Poxviridae, który występuje obecnie na całym świecie. Do zakażenia dochodzi zwykle u małych dzieci i młodych ludzi, jednak przytrafić może się tak naprawdę każdemu. Choroba charakteryzuje się szeregiem uciążliwych objawów, lecz w rzeczywistości mięczak zakaźny nie zagraża poważnie naszemu zdrowiu czy życiu. Wśród charakterystycznych objawów powodowanych przez wirus wymienić można przede wszystkim występowanie twardych, półprzezroczystych grudek i różnego rodzaju guzków na skórze. Mogą przybierać one różne odcienie. Pierwsze tego typu zmiany występują jednak najwcześniej po dwóch tygodniach od momentu zakażenia (wirus przenosi się z innej osoby chorej) – czasami ten okres może wydłużyć się nawet do pół roku. Dolegliwości, jakie niesie ze sobą mięczak zakaźny, zależą oczywiście od obszaru ciała, na który zdołał się przenieść. Osoby zarażone drogą płciową muszą zmagać się z charakterystycznymi zmianami skórnymi na skórze członka w przypadku mężczyzn lub na wzgórku łonowym, w pachwinach i na wargach sromowych u kobiet. Istnieje także możliwość wystąpienia objawów w innych częściach ciała – rzadko jednak pojawiają się na stopach lub dłoniach.
Mięczak zakaźny – czy jest na niego sposób?
W wielu przypadkach właściwe rozpoznanie choroby jest pewne tylko w sytuacji wizyty lekarskiej – wówczas rozpoczyna się odpowiednie leczenie. Z jednej strony pocieszający może być fakt, że po kilku miesiącach zmiany ustąpią samoistnie. Z drugiej – wirus łatwo się przenosi, dlatego bezpieczniej zwalczać jego obecność od samego początku. Jakie metody są zatem stosowane, gdy pojawi się mięczak zakaźny? Najpopularniejszym sposobem na wyeliminowanie zmian skórnych jest krioterapia, czyli leczenie zimnem. Wymrażanie to wysoce skuteczny sposób na grudki, jednak zdarza się, że pozostają po nim widoczne blizny. Osoby zainteresowane terapią mogą spróbować także elektrokoagulacji lub laseroterapii, stosowanych w sposób bezpieczny, po podaniu miejscowego znieczulenia. W celu pozbycia się guzków może też zostać zastosowane łyżeczkowanie lub wycinanie zmian – zwłaszcza w pobliżu narządów płciowych. W wielu przypadkach wskazane jest dodatkowo wsparcie leczenia odpowiednią farmakoterapią.