atopowe zapalenie skóry

 

Atopia to skłonność do powstawania reakcji alergicznych na skórze. Charakteryzuje ją choroba taka, jak atopowe zapalenie skóry. Jak leczyć atopię?

Znaleźć sposób na atopię

Lekarze wciąż szukają skutecznych metod leczenia atopii. Atopowe zapalenie skóry jest w dużej mierze chorobą genetyczną o podłożu alergicznym. Geny dotyczące schorzenia, obecne w rodzinie, niosą ryzyko rozwoju choroby. Organizm produkuje wtedy zbyt dużą ilość przeciwciał IgE. Dochodzi do reakcji zapalnych, co ujawnia się zmianami skórnymi, takimi jak pokrzywka, świąd, rumień czy wysypka. Atopia to poważny problem skórny, z którym zmagają się osoby w różnym wieku. Dostępne metody leczenia pozwalają na złagodzenie bolesnych i dokuczliwych zmian skórnych.

Nawadniać skórę

Leczenie atopii to nie tylko przyjmowanie określonych leków, to także dbanie o skórę, przede wszystkim jej nawodnienie. Sucha skóra potrzebuje nawodnienia, ale nie można przesadzać z długimi i gorącymi kąpielami. Optymalna kąpiel przy atopii powinna odbywać się w ciepłej a anie gorącej wodzie. Zdecydowanie wystarczy ok. 20 minut kąpieli, koniecznie z dodatkiem kosmetyku zmiękczającego skórę. Emolienty pomagają nawilżyć i natłuścić podrażnioną skórę. Zapobiegają wysuszeniu skóry i możemy stosować je tak często, jak tego potrzebujemy.

Stosować sterydy

Leki steroidowe to popularne środki, stosowane w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Sterydy aplikuje się miejscowo, ponieważ zwykle mają formę maści czy kremów. To dość silne środki farmakologiczne, więc nie można przesadzać z ich ilością i długością terapii. Leki takie jak sterydy, zleca się w okresie nasilonych zmian skórnych. Łagodzą objawy atopii, ale mogą wywołać także skutki uboczne.

Stosować leki przeciwhistaminowe

jak leczyć atopięW leczeniu atopii wykorzystywane są leki przeciwhistaminowe. To doskonale znane alergikom środki. Hamują wydzielanie histaminy, odpowiedzialnej z reakcje alergiczne, w tym wypadku skórne. Najbardziej sprawdzają się w niwelowaniu uporczywego świądu, który towarzyszy przy atopowym zapaleniu skóry. Drapanie skóry prowadzi do jej dodatkowego podrażnienia i opóźnienia gojenia się ran, dlatego leki przeciwhistaminowe są nieodłącznym elementem terapii leczniczej.

Zmienić styl życia

Zmiana stylu życia jest ważna w przypadku atopików. Skóra wymaga szczególnej uwagi. Czynniki zewnętrzne przyczyniają się do jej stanu i nasilenia zmian atopowych. Osoby z atopią powinny zadbać o zdrową dietę, noszenie delikatnych tkanin, używanie kosmetyków przeznaczonych do skóry atopowej czy unikanie stresujących sytuacji. Stres nasila świąd i inne objawy atopii. Unikanie substancji drażniących także pomoże w regeneracji chorej skóry.

Katarzyna Antos