Domowe zwierzaki są wspaniałymi towarzyszami. Psy, koty czy gryzonie posiadają sierść, która jest jedną z przyczyn uczuleń. Alergia na sierść zwierząt – co warto o niej wiedzieć?
Alergia na sierść
Nawet 10% populacji jest najprawdopodobniej uczulonych na sierść psa czy kota. Osoby, które nie posiadają pupila również mogą być uczulone. Oprócz sierści uczula także naskórek, ślina czy odchody zwierząt. Posiadanie psa czy kota może wywołać u alergika dość uciążliwe objawy. Samo przebywanie w pomieszczeniu razem ze zwierzęciem może okazać się dokuczliwe.
Objawy
Alergeny takie jak sierść oddziałują głównie na nasz układ oddechowy. Nie musimy głaskać psa, by zacząć kichać. Wystarczy wejść do pomieszczenia, gdzie przebywało zwierzę. Alergicy mogą skarżyć się na kichanie i duszności. Alergia na sierść psa może być związana z astmą oskrzelową. Uczulenie łączy się również z nieżytem nosa i zapaleniem spojówek. Objawy zwykle pojawiają się po kontakcie ze zwierzęciem lub przy okazji przebywania w jego okolicy. Możemy zaobserwować ich ustępowanie, w miarę tego, jak oddalamy się od czworonoga. Przewlekły katar i kaszel to dolegliwości, które mogą towarzyszyć posiadaczom zwierząt takich jak psy, koty, chomiki czy świnki morskie. Ich wystąpienie to najprawdopodobniej reakcja alergiczna na sierść. Dla posiadaczy zwierząt objawy mogą kojarzyć się w pierwszej kolejności z przeziębieniem a nie uczuleniem. Lekarze zalecają więc unikanie alergenów, w tym wypadku sierści, która może być przenoszona na ubraniach i różnych innych powierzchniach. Najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z posiadania pupila, co często jest trudne do pogodzenia. Zdarzają się jednak przypadki osób, u których alergia minęła, nawet jeśli byli właścicielami psów czy kotów. Są też tacy, którzy nagle zaczęli odczuwać objawy alergii na sierść, choć wcześniej nie mieli takich problemów.
Testy alergiczne
Najprostszym rozwiązaniem na rozpoznanie alergii na sierść są testy alergiczne. Testy skórne to jeden z najpowszechniejszych rodzajów, stosowanych zarówno u dzieci i dorosłych. Na skórę aplikuje się alergeny w formie płynnej. Następnie nakłuwa się skórę, co pozwala na przedostanie się substancji do krwi. Po odczekaniu określonego czasu można zaobserwować reakcje alergiczne. Uczulenie zwykle objawia się obrzękiem skórnym i zaczerwienieniem. Im większy bąbel na skórze, tym większe prawdopodobieństwo alergii. W podstawowych testach alergicznych sprawdza się sierść zwierząt. Wykonując tego typu badanie możemy sprawdzić, czy jesteśmy uczuleni na dany alergen.
Alergia na sierść występuje dość często. Kichanie czy problemy z oddychaniem mogą utrudniać nasze codzienne funkcjonowanie. Dlatego przed zakupem psa, kota czy chomika warto upewnić się, że nie mamy alergii na sierść, co pozwoli uniknąć nam kłopotów zdrowotnych.
Katarzyna Antos