Objawy alergii skórnej takie jak pokrzywka, wyprysk czy zaczerwienienie to dość dokuczliwe dolegliwości. Czym się charakteryzują i kiedy mogą wystąpić na naszym ciele?
Problem alergii skórnej
Alergia skórna to efekt kontaktu z alergenem. Układ immunologiczny może różnie zareagować na kosmetyk, przedmiot czy tkaninę Reakcje skóry są związane z wydzielaniem histaminy. Alergia kontaktowa może pojawić się nagle. Nowa roślina czy kosmetyk bywa przyczyną niepokojących zmian skórnych. Uczulenie często znika samoistnie, ale w niektórych przypadkach może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Warto więc poznać najbardziej charakterystyczne objawy alergii skórnej, które pomogą w zdiagnozowaniu problemu. Dzięki takiej wiedzy będziemy mogli udzielić pomocy osobie uczulonej, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Pokrzywka
Pokrzywka to najpopularniejszy i zarazem najgroźniejszy objaw alergii skórnej. Towarzyszy chorobie takiej jak atopowe zapalenie skóry. Przypomina poparzenie pokrzywami, stąd nazwa dolegliwości. W praktyce pokrzywka to bąble, które mogą wystąpić na obszarze skóry. Przybierają barwę różową i wywołują świąd. Pokrzywka to niestety nie tylko widoczne oznaki skórne. Obrzęk, który pojawia się wraz z nią obejmuje także krtań. W rezultacie osoba uczulona odczuwa duszności. Problemy z oddychaniem mogą wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej. W sytuacji ostrej pokrzywki należy udać się do lekarza, tym bardziej, jeśli stan zapalny skóry utrzymuje się dłużej niż kilka dni. Pokrzywka bywa bolesna, ponieważ zmiany swędzą. Środki chemiczne, nowy proszek do prania czy kontakt z materiałem mogą wywołać tego typu objaw alergii skórnej.
Wyprysk
Wyprysk to także objaw alergii kontaktowej. Zmiany dotyczą warstwy naskórka. Na skórze zwykle pojawiają się czerwone grudki, które zamieniają się w pęcherzyki. Te z kolei niekiedy zostawiają nadżerki. Wtedy łatwo o zakażenie bakteryjne. Wyprysk często pojawia się na twarzy, powiekach oraz rękach. Zmiany skórne mogą pozostawić pamiątkę w postaci strupów i blizn. Wysypce może towarzyszyć świąd. Stan skóry pogarsza się, gdy dochodzi do zadrapania. Wyróżnia się dwa rodzaje wyprysku alergicznego – przewlekły oraz ostry. Najczęściej wywołuje go nikiel i chrom.
Zaczerwienienie
Zaczerwienienie skóry to objaw, który występuje przy pokrzywce i wysypce skórnej. Czerwona skóra alarmuje o stanie zapalnym. Jest podrażniona, może swędzieć i piec. To typowy sygnał alergii skórnej, które może pojawić się po kontakcie ze szkodliwym alergenem. Maści oraz kremy mogą złagodzić tego typu reakcję alergiczną. Uspokoją skórę i zniwelują ból.
Katarzyna Antos