Alergie skórne to nieprzyjemne dolegliwości, które, chociaż nie są zaraźliwe, a także znacznie mniej niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia od innych rodzajów alergii, wymagają odpowiedniego procesu leczenia.
Mogłoby się wydawać, że z powodzeniem można samodzielnie łagodzić niektóre jej objawy, za pomocą dostępnych środków sprzedawanych bez recepty, a także wielu domowych sposobów. Tymczasem właściwy proces leczenia wymaga konsultacji z lekarzem, który na podstawie przeprowadzonych badań, jest w stanie określić przyczyny powstawania zmian alergicznych, co w znacznym stopniu wpływa na dobór odpowiednich metod leczenia, które nie tylko złagodzą objawy, ale i pozwolą zahamować dalszy rozwój choroby. Niejednokrotnie leczenie to proces złożony i długoterminowy, jednak tylko w ten sposób istnieje szansa na maksymalne zniwelowanie choroby.
Leczenie chorób skórnych to przede wszystkim właściwa profilaktyka, która polega na ograniczeniu kontaktów z czynnikami wywołującymi reakcje alergiczne. Nie jest to łatwe zadanie, szczególnie w przypadkach, gdy alergenem okazuje się woda lub kurz, z którymi na co dzień mamy kontakt. Z tego też powodu, niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry za pomocą kosmetyków dobranych zgodnie z jej wymaganiami. Preparaty kosmetyczne dla skóry wrażliwej i alergicznej to skuteczny sposób łagodzenia wielu dolegliwości, a także warunek konieczny dla podtrzymania skuteczności procesu leczenia.
Środki farmaceutyczne podawane są w sytuacjach, gdy reakcja alergiczna przybiera postać wyprysków, świądu, czy też infekcji wywołanych uszkodzeniem naskórka. Z przepisu lekarza podaje się wówczas: leki przeciwhistaminowe, które skutecznie zwalczają świąd, steroidy o działaniu miejscowym (dostępne w postaci kremów, płynów lub maści) zalecane w przypadku silnego świądu i zaczerwienienia o podłożu alergicznym, a także antybiotyki lub środki odkażające, gdy na skutek zbyt intensywnego drapania podrażnionych miejsc dochodzi do infekcji.