Ludzka skóra pełni niezwykle ważną funkcję, ponieważ stanowi barierę ochronną dla wszelkich bakterii, wirusów i zanieczyszczeń jakie mogą przedostawać się z otoczenia do organizmu.
Pełni także kluczową rolę w procesie termoregulacji. Wiele osób jednak o tym zapomina, skupiając się tylko i wyłącznie na jej estetycznych aspektach. Niewielkie zaczerwienienie, intensywne swędzenie, drobne krostki czy miejscowe przesuszenie skóry, zwykle traktowane jest jako problem kosmetyczny. Skupiając się tylko i wyłącznie na zwalczaniu objawów, można przez przypadek przeoczyć bardzo ważny problem, który z czasem może stać się trudną w leczeniu chorobą. Przewlekłość tego typu dolegliwości może bowiem świadczyć o tym, że najprawdopodobniej „brzydkie zmiany” to nic innego jak alergia skórna.
Temat alergii to we współczesnym świecie niezwykle często poruszane zagadnienie, zarówno w kontekście zdrowia dzieci, jak i problemów wywołanych na skutek specyficznego środowiska pracy. Nie ma jednak znaczenia wiek czy płeć osoby, która cierpi na dolegliwości skórne, ponieważ w każdym przypadku konieczna jest konsultacja lekarska. W przypadku wystąpienie realnych przypuszczeń, że jest to objaw alergiczny, wykonuje się specjalistyczne testy, które pomogą zweryfikować wstępną diagnozę. W przypadku alergii wykonuje się dwa badania, standardowy test skórny, a także analizę krwi. Nie zawsze są przy pierwszym badaniu udaje się odkryć przyczyny występowania określonych zmian, co nie wyklucza tego, że mogą mieć podłoże alergiczne.
Problemy ze skórą mogą pojawić się na skutek kontaktu z czynnikiem alergicznym, tj. rośliny, środki chemiczne, metale, żywność, zwierzęta czy chociażby zanieczyszczenia w najbliższym środowisku. Alergia skórna można przyjmować różne postacie, od mało kłopotliwych i niemal niewidocznych zmian w postaci zaczerwienienia, poprzez miejscowe i często bardzo drażniące pokrzywki, na niepokojących pęcherzach kończąc. Alergię należy jednak leczyć, aby zapobiec dalszemu jej rozwojowi, a także dla własnego poczucia komfortu.